Розширення наукових горизонтів: відбувся семінар-практикум для розвитку молодих дослідників / Expanding Scientific Horizons: Workshop for Young Researchers

16 листопада 2023

В жовтні, у Полтаві відбувся обласний семінар-практикум для керівників науково-дослідницьких робіт учнів – членів Полтавського територіального відділення Малої академії наук України. В семінарі, у ролі спікерки, взяла участь доцентка кафедри фізіології Валентина Соколенко. Вона ознайомила присутніх з методологічними підходами при виборі наукових тематик природничого профілю, з особливостями наукових робіт школярів, з правилами виконання та оформлення отриманих результатів.

Семінари такого напрямку дають змогу провести профорієнтаційну роботу серед школярів та залучити учнів на тільки до наукових пошуків, а й до студентської медичної родини.

Expanding Scientific Horizons: Workshop for Young Researchers

In October, a regional seminar-workshop for supervisors of research projects for students who are members of Poltava territorial branch of the Small Academy of Sciences of Ukraine took place in Poltava. The speaker was Associate Professor Valentyna Sokolenko, Department of Physiology at PSMU. She introduced the participants to the methodological approaches in choosing scientific topics of a natural science profile, the peculiarities of students' scientific work and the rules for carrying out and presenting the findings.

Seminars of such profile provide an opportunity to conduct career guidance work among students and involve them not only in scientific investigations but also in the student medical community.