Шановні студенти Полтавського державного медичного університету! / Dear students of Poltava State Medical University!

17 листопада 2023

Щороку, 17 листопада, відзначається Міжнародний день студента та День студента в Україні. Це свято зближує та об`єднує молодих людей всього світу. Студентство є найбільш прогресивним прошарком суспільства, авангардом української молоді.

Полтавський державний медичний університет надзвичайно пишається кожною перемогою наших здобувачів у науці, культурі та спорті, студентами, які наполегливо вчаться, щоб стати професіоналами в галузі медицини! Переконаний, що через певний час Ваш досвід, знання, отримані в студентські роки визначатимуть долю держави!

Бажаю Вам наснаги, терпіння та завзяття, адже в житті не буває легких шляхів! Успіхів у навчанні, наполегливості у досягненнях своєї мети, здійснення мрій. Продовжуйте дарувати яскраві посмішки та незабутні емоції кожному в стінах Університету! Знаю, що студенти ПДМУ – найкращі, й про це неодмінно дізнається весь світ!

З глибокою повагою ректор університету, професор Вячеслав Ждан.

Dear students of Poltava State Medical University!

Every year, on November 17th, International Students' Day and Student Day in Ukraine are celebrated. This holiday brings together and unites young people from all over the world. The student body is the most progressive segment of society, the vanguard of Ukrainian youth.

Poltava State Medical University takes immense pride in every achievement of our learners in science, culture and sports. Students who diligently study to become professionals in the field of medicine! I am confident that over time, your experience and knowledge gained during your student years will shape the destiny of the country!

I wish you perseverance, patience and dedication because there are no easy paths in life! I wish success in your studies, persistence in achieving your goals and may all your dreams come true. Keep on bringing bright smiles and unforgettable emotions to everyone within the University walls! I am convinced that the students of PSMU are the best and the whole world will undoubtedly learn about it!

With deep respect,

Professor Viacheslav Zhdan, Rector of the University.