У квітні 2024 р. мені випала щаслива нагода пройти стажування у Варшавському медичному університеті (м. Варшава, Польща).
У рамках оголошеного науковим відділом конкурсу на участь у програмі академічної мобільності Erasmus+ мною було подано на розгляд відповідні документи: сертифікат, що підтверджує володіння англійською мовою на рівні С1, мотиваційний лист, резюме та план стажування. За підсумками проведеного відбору мене було включено до номінантів від ПДМУ на участь у даному стажуванні. Після обговорення і затвердження моєї кандидатури відповідними інстанціями Варшавського медичного університету я отримала лист підтримки для участі у програмі академічного обміну.
Варшавський медичний університет має понад 200-річну історію і сьогодні нараховує близько 1800 викладачів та більш ніж 10 тисяч здобувачів, які навчаються на чотирьох факультетах за 16 освітніми програмами польською мовою, а також за двома програмами – англійською.
Як викладачці медичної біології мені було цікаво ознайомитися з роботою аналогічного підрозділу в партнерському університеті, тож місцем мого стажування стала кафедра медичної біології під керівництвом проф. Габріели Оледзької.
Пані Габрієла гостинно мене зустріла та представила членам своєї команди, докладно розповіла про напрямки освітньої діяльності кафедри, тематику наукових досліджень, а також ознайомила із матеріально-технічною базою свого підрозділу – приміщеннями (навчальні й дослідницькі лабораторії, навчальні аудиторії, кімнати для підготовки студентів) та їх різноманітним сучасним обладнанням. Було цікаво дізнатися, що кафедра медичної біології Варшавського медичного університету перебуває у структурі факультету наук про здоров’я і готує фахівців магістерського рівня за п’ятьма спеціальностями: «Медсестринство», «Акушерство», «Невідкладна медична допомога», «Дієтологія» та «Громадське здоров’я».
рім цього, я дізналася про особливості організації навчального процесу на кафедрі медичної біології та відвідала практичні заняття з мікробіології (під керівництвом д-ра Сильвії Ярзинки та за асистування Малгожати Конечної), а також з медичної паразитології (під керівництвом д-ра Марцина Падзика). Викладачі демонстрували високий рівень професіоналізму та відкрито ділились зі мною своїм досвідом.
Кафедра медичної біології знаходиться в окремому корпусі Варшавського медичного університету в центральній частині міста, тож завідувачка пані проф. Габрієла Оледзька організувала для мене додаткову екскурсію до адміністративного корпусу університету та ознайомила з можливостями навчальної підготовки і проведення дозвілля здобувачів освіти в приміщеннях бібліотеки, їдальні та спортивно-реабілітаційного центру.
Серед напрямків наукової діяльності відвіданої мною кафедри – вивчення мікробіому грудного молока та співпраця із Банком Грудного Молока, польську організацію якого очолює професор кафедри медичної біології Варшавського медичного університету Олександра Весоловська. У зв'язку з цим мене запросили взяти участь у засіданні робочої групи під головуванням проф. Весоловської та безпосередньо долучитися до обговорення проблем розвитку молочних банків в Україні і визначення можливостей адаптації європейського досвіду у сфері донорства грудного молока до українських реалій. Пані Олександра також передала мені серію методичних матеріалів із підтримки грудного вигодовування в Україні для поширення серед цільової аудиторії.
За сприяння проф. Весоловської мені вдалося відвідати Лабораторію досліджень грудного молока і лактації у Регіональному банку грудного молока при Варшавському медичному університеті, що діє на базі Лікарні Святого Сімейства у Варшаві. Там за допомогою співробітниці лабораторії, аспірантки кафедри медичної біології Олександри Молас я ознайомилася з процедурами відбору донорського молока, його лабораторного аналізу, умовами зберігання та підготовки до використання у вигодовуванні немовлят.
Загалом, моє тижневе стажування на кафедрі медичної біології Варшавського медичного університету було надзвичайно пізнавальним і захоплюючим. Варшава вразила мене яскравою зеленню вулиць і парків, величчю старовинних і сучасних столичних кварталів, зручністю міської інфраструктури, а головне – привітністю і доброзичливістю людей, що пишаються успіхами своєї країни на шляху до свободи і демократії. Принциповість і наполегливість наших західних сусідів у досягненні європейських цінностей не можуть не надихати.
Пройдене стажування сприяло розширенню моїх світоглядних горизонтів та безумовно надало поштовху для подальшого професійного розвитку. Я засвоїла багато нової і корисної інформації, яка не лише поглибила мої академічні знання, але й сприяла удосконаленню багатьох практичних навичок у науково-педагогічній сфері.
Висловлюю свою щиру вдячність ректору ПДМУ професору Вячеславу Ждану, проректору з наукової роботи професору Ігорю Кайдашеву, доцентці Юлії Лисанець, начальницям відділів міжнародних зв’язків ПДМУ Ірині Шкурупій та Варшавського медичного університету Лідії Пржепіорі-Джевульській за надану можливість і підтримку у реалізації цього проєкту.