Узимку 2016-го року на сайті академії я помітила оголошення щодо можливостей академічної мобільності. Як я дізналася згодом, є декілька варіантів мобільності: програми MEDEA та Erasmus+. Відрізняються вони величиною стипендії, витратами, що вони покривають та тим, хто відбирає учасників. В програмі MEDEA відбір проводить спеціальний європейський комітет, а в Erasmus+ безпосередньо вуз, до якого ви подаєте заявку. Умови участі схожі: сертифікат про знання мови, мотиваційний лист учасника, резюме (CV) та рівень академічної успішності є головними критеріями відбору. Серед усіх можливих країн мобільності я обрала саме Грецію – колиску західної цивілізації, батьківщину демократії, країну з величезною культурною спадщиною, теплим кліматом, надзвичайно веселими, гостинними та добрими людьми, які завжди готові допомогти. І зовсім не пожалкувала!
Оформивши всі необхідні документи, вже у вересні я опинилася у грецькому місті Салоніки. Це місто студентів, тому на вулицях дуже багато молоді. Університет Аристотеля, в якому я навчалася, є найбільшим Вищим навчальним закладом Греції і розташований у самому центрі міста. Студентський кампус займає велику територію і окрім адміністративних будівель до нього входять: студентська бібліотека, спортивний комплекс, університетська клініка, їдальня та кафетерії, школа сучасної грецької мови та багато іншого.
Вже на другий день після прильоту в мене була запланована зустріч з представником відділу Європейських програм університету Аристотеля, яка дуже добре пояснила, які документи і як саме слід оформити задля якнайшвидшого отримання стипендії (процедура нарахування коштів зайняла близько 2-х тижнів) та легального перебування в Греції. До речі, цей же відділ допомагає з пошуком житла, оскільки грецькі гуртожитки передбачені лише для викладачів та студентів з малозабезпечених сімей. Нервувати про додаткові витрати на житло не варто оскільки стипендія не лише повністю покриває витрати на житло та проживання в Греції, але й дає можливість подорожувати.
Пізніше я зустрілася зі своїм грецьким координатором Іоаннісом Тцінополусом, який займався узгодженням мого навчального плану та подальшими питаннями, що виникали у навчанні.
Моє навчання в Греції складалося переважно з практичних занять. На кожному занятті викладач розповідає спочатку тему заняття користуючись презентацією, періодично задаючи запитання з попередніх тем, а після цього починається практична частина, на якій ми мікроскопували препарати (пат. анатомія), фарбували зразки, засівали культури на поживні середовища (мікробіологія) та ін. Заняття в клініці тривали чотири години: спочатку три години у відділенні, а потім година лекції по невідкладним станам. У відділенні студенти збирають анамнез, досліджують життєві показники пацієнтів, беруть кров на аналіз, а після цього разом із професором під час огляду пацієнтів обговорюють їх захворювання та подальше лікування. В роботі з пацієнтами головною моєю проблемою було те, що я не володіла на вільному рівні грецькою мовою, тому зі мною увесь час був поруч грецький студент, який виступав моїм перекладачем. Хоча декілька разів мені пощастило з англомовними пацієнтами, чому я надзвичайно раділа.
Що стосується мови, то більшість греків без проблем розуміють англійську, тому ніяких мовних бар'єрів у повсякденному житті немає. Також є можливість вчити грецьку мову на курсах, організованих університетом Аристотеля, після закінчення яких отримуєш сертифікат про знання мови на відповідному рівні. Вони є фактично безкоштовними, але на початку слід внести організаційний внесок.
Студентське життя доволі насичене завдяки Erasmus Students Network, яка організовує безліч вечірок, тематичних вечорів, екскурсій та поїздок. Ці заходи розраховані на студентів Еразмус, що навчаються в Салоніках з усіх куточків світу (більше 500). Це чудова можливість познайомитися з новими людьми, їх культурою і традиціями.
Бути студентом у Греції дуже зручно, оскільки існують різноманітні студентські знижки, безкоштовний вхід до музеїв по всій Греції. Окрім того, будучи студентом університету Аристотеля, ти маєш можливість харчуватися у їдальні безкоштовно 3 рази на день 7 днів на тиждень за виключенням Новорічних свят та літнього періоду. У місті також є безліч недорогих пекарень, магазинів солодощів та кав'ярень.
Підсумовуючи усе вищесказане, хочу відмітити, що Греція – це прекрасна країна з чудовими традиціями та багатою культурою, яка нікого не лишає байдужим і в якій живуть надзвичайно гостинні, привітні та добрі люди. Під кінець свого перебування за програмою Еразмус ти й сам не помічаєш, в який момент ти починаєш говорити грецькою на вулицях, пити галони кави та вітати друзів викриком: «Малака!»
Хочу висловити щиру вдячність проректору з наукової роботи УМСА проф. І.П. Кайдашеву за надану можливість та ст.викл. Ю.В. Лисанець за допомогу в оформленні документів.