Відгук учасниці програми Еразмус+ аспірантки НДІ ГІОРПФ Колінько Л.М

У грудні 2017 року я дізналась про можливість взяти участь у програмі академічного обміну «Erasmus+ International Credit Mobility». Для участі у конкурсі я подала необхідні документи: Motivation Letter, Detailed Work Plan of Mobility та ін. Програму було затверджено координаторами, і з квітня 2018 року по червень включно я відвідала Університет Поля Сабатьє (м. Тулуза, Франція) по програмі міжнародної мобільності Erasmus+ для аспірантів.

Тулуза – одне з найбільших міст південно-західної частини Франції на берегах річки Гаронни. Багато міських будівель побудовано з цегли рожевого кольору, тому друга назва міста – Рожеве місто (La Ville Rose). В Тулузі багате культурне життя, безліч мальовничих історичних архітектурних пам'яток, Космічне містечко та ін.

Стара Тулуза розділена на чотири частини двома вулицями XIX століття: довгою торговою вулицею Ельзасу і Лотарингії – вулицею Лангедоку і вулицею Меца, що простягнулася зі сходу на захід до Нового моста (Pont-Neuf), перетинаючи Гаронну. Ця частина міста дуже невелика за розмірами, її легко обійти пішки.

Численні сади і парки забарвлюють Тулузу в яскраві фарби і надають місту особливий шарм – Jardin Royal, Jardin Raymond VI, Японський сад, сад екзотичних рослин Georges Labit, найстаріший сад Тулузи Jardin des Plantes, найквітучіший парк Jardin du Grand Rond і Parc de la Maourine. Вхід в усі сади і парки безкоштовний.

Головною визначною пам'яткою Тулузи вважається Капітолій, розташований в самому центрі міста. Сьогодні в будівлі Капітолію розміщуються мерія, міська ратуша і Національний театр. На площі перед Капітолієм відбуваються всі найбільш значущі події міста

Від площі Капітолію розходиться променями лабіринт вузьких середньовічних вулиць, що ведуть на інші міські площі, такі як площа Вільсона, більш камерна площа Сен-Жорж, чарівна трикутна площа де ла Трініте і площа Сент-Етьєн, розташована перед кафедральним собором.

На початку літа на берегах Гаронни відбувається фестиваль Rio Loco, в ході якого на відкритих майданчиках проходять концерти, виставки картин і фотографій, демонструються кінофільми.

По приїзду на мене вже чекали координатори Університету. Я зустрілась з пані Оксаною Кундузовою, координатором міжнародних програм Erasmus+ та Erasmus Mundus Project «MEDEA» Університету Поля Сабатьє та Національного інституту здоров'я та науки (INSERM). Під час зустрічі були підписані договір про проведення програми академічної мобільності та інші підготовлені завчасно документи. В подарунок я отримала мапу-схему Університету і туристичну мапу міста Тулузи. В цей же день відбулась зустріч з керівником моєї програми в Університеті Поля Сабатьє доктором Anne Negre-Salvayre.

Пані Анна, яка очолює наукову групу в Інституті серцево-судинних та метаболічних захворювань (Institute of Cardiovascular and Metabolic Diseases) Університету Поля Сабатьє, розповіла історію Інституту, ознайомила з напрямками досліджень. Були детально обговорені етапи виконання моєї програми.

Інститут, створений в Тулузі 1 січня 2011 року, має велику кількість дослідників, лікарів, інженерів, техніків, аспірантів та студентів. Дослідницька діяльність інституту фокусується на метаболічних, серцево-судинних та ниркових захворюваннях, факторах ризику розвитку серцево-судинних ускладнень, включаючи дисліпідемію, ожиріння, діабет, тромбоз, атеросклероз.

В цілому, дослідження виконуються трьома робочими групами, які мають окремі наукові напрямки – «Іntestine, adipose tissue, obesity and diabetes», «Thrombosis, atherosclerosis and vessels» та «Heart and kidney». Кожна група додатково поділяється на декілька підгруп, які більш детально вивчають відповідні напрямки. Всього дослідницький штат складається із 14 підгруп. Я працювала у команді 10 групи, яка виконувала дослідження у напрямку «Lipids, peroxydation, signaling and vascular diseases».

Зустріла мене команда пані Анни дуже доброзичливо, привітно, практично всі спілкувались англійською мовою. Окрім мене, в дослідженнях брали участь аспіранти із Вірменії та магістри із Грузії. Якщо в лабораторії виникали якісь питання, кожен намагався допомогти.

Перший місяць стажування я знайомилась із структурою лабораторії, методами лабораторних досліджень, знайомилась зі статтями, що стосувались напрямку моєї роботи. У кінці першого місяця пройшла навчальну програму «Health and safety at work», здала тести "Biological risk", "Chemical risk", "Fire safety", які надали можливість безпосередньо проводити лабораторні дослідження.

Час перебування на стажуванні дозволив мені не тільки оволодіти цінними як для аспіранта навичками дослідника, але й взяти безпосередню участь у передових європейских дослідницьких проектах. Доктор Анна запропонувала взяти участь у проекті «Antiangiogenic effect of β-amyloid peptide 1-42. Protection by HDL», над яким у той час працювали члени її групи. Завдяки участі у даному дослідженні я поступово набула досвіду роботи з клітинними культурами, проведення методики "вестерн-блот" (western blot), полімеразної ланцюгової реакції у реальному часі (Real-time PCR) та кількісної полімеразної ланцюгової реакції (qPCR) та виконала фрагмент досліджень.

Набуті мною знання я занотовувала у лабораторному зошиті, який обов'язково ведеться кожним аспірантом дослідницьких груп протягом всього перебування на стажуванні у лабораторії. Безпосередньо зі мною працювала та навчала лабораторній техніці науковий співробітник лабораторії Bernis Corinne.

Це був мій перший робочий досвід за кордоном. Я дуже задоволена, що мені пощастило пройти стажування в Університеті Поля Сабатьє та відвідати Францію. Завдяки цій практиці я не тільки побачила нову країну, ознайомилась із її історією, культурою, звичаями, але й отримала безцінний досвід для подальшого професійного розвитку.

Щиро вдячна проректору з наукової роботи УМСА професору І.П. Кайдашеву за надану можливість участі в програмі Erasmus+ та доценту кафедри іноземних мов з латинською мовою та медичною термінологією Ю.В. Лисанець за допомогу в оформленні документів.