Навчання за кордоном
Ми звикли вважати, що Європа – це щось далеке, недосяжне, дороге та занадто престижне. Але це не так. Франція, Греція, Польща, Британія та інші країни вже відкрили для нас двері для освіти, науки та праці.
Все це завдяки тому, що наша Академія є учасником програми академічного обміну MEDEA (MEDical UnivErsities Alliance) – проекту з обміну студентами і викладачами медичних ВНЗ, створеного в рамках всесвітньої програми Erasmus. Координатор програми в Академії - проф. І.П. Кайдашев, проректор з наукової роботи. Координатор – це Ваш радник та помічник, той, хто надасть вам допомогу та необхідну інформацію.
Мене звати Борзих Яна, і ця стаття про те, як я провела минулий рік у Британії.
Що? Де? Коли?
Про міжнародну програму обміну MEDEA я дізналася з сайту академії і одразу зацікавилась. Детально прочитавши опис програми та умови участі, я вирішила спробувати та зібрала всі необхідні документи. Для майбутнього навчання я обрала Cardiff Metropolitan University, який знаходиться у Британії (місто Кардіфф).
Вибір саме цього ВНЗу пов'язаний з тим, що я прагнула вдосконалити англійську (студенти в рамках програми можуть навчатися тільки мовою країни, яку відвідують), багато чула про систему медичної освіти в Британії, а також мріяла відвідати Лондон та помандрувати країною.
Головними вимогами були гарні оцінки та знання англійської, окрім того потрібно було відправити мотиваційний лист та учбову характеристику (CV).
Відповідь та запрошення я отримала лише через 4 місяці. Варто зауважити, що усі питання отримання візи студент вирішує сам. Університет лише надає вам офіційне запрошення.
На щастя, міжнародний відділ обраного мною університету дуже серйозно займається роботою з новими студентами, тож нас зустріли у Лондонському Хітроу, хоча нас було лише п’ятеро, та автобусом відвезли кожного до потрібного гуртожитку чи до квартири або будинку. Перед початком навчального року нам також влаштували екскурсію університетом, містом, а на початку навчання показали нам видатні місця Уельсу, Лондон, Бристоль та інші цікаві місця неподалік.
Життя у Британії
Великобританія – чудова країна з сучасною системою освіти, розвинутою інфраструктурою та економікою. Сьогодні британські університети з радістю приймають іноземних студентів, забезпечуючи їх потрібною підтримкою та допомогою.
Кардіфф – столиця Уельсу, однієї з 4 країн Об’єднаного Королівства. Місто справді сучасне та студентське, адже три найбільші університети країни розташовані саме тут, майже на одній вулиці. Кардіфф веде свою історію ще з Середньовіччя – у самому центрі міста декілька кварталів займає старовинна фортеця з муром, вежами та баштами, на кожній вулиці можна побачити старовинну церкву або пам’ятник.
Столичний Університет Кардіфф в Уельсі – це чудовий університет: будівля зовсім нова, повністю наповнена новітніми технологіями (сучасний навчальний центр, лабораторії з обладнанням, велика бібліотека). Кожен студент має 24 годинний доступ до книжок та комп'ютерів у бібліотеці. Є відділення працевлаштування, іноземний департамент та багато “студентських сервісів”, завдяки яким бути студентом тут дуже легко. Міжнародним відділом проводяться заходи, які допомагають студентам адаптуватися до нового середовища та відчути себе комфортно – загальні збори, ознайомлення з Університетом, розважальні заходи, екскурсії.
Весь рік я мешкала у студентському гуртожитку. Умови там дуже гарні: сучасний ремонт, власна кімната, безкоштовний доступ до Інтернету, у дворі місця для відпочину та барбекю, а біля головного офісу – кімната для самопідготовки з комп’ютерами, принтерами та підручниками.
Не секрет, що у Британії досить дороге проживання, і я в цьому переконалась на власному досвіді. На щастя, MEDEA виплачує всім студентам стипендію, якої цілком вистачає. З іншого боку, навчання дозволяє працювати, тому більшість студентів мають роботу (як за фахом (для досвіду), так і просто, аби заробити додаткові гроші).
Щодо системи охорони здоров’я у Об’єднаному Королівстві – вона істотно відрізняться від будь-якої іншої країни. Кожен громадянин отримує обов’язкове медичне страхування, яке є загальним, однаковим та безкоштовним. Кожен зареєстрований у місцевого сімейного лікаря, і лише він може дати пацієнту направлення до лікарні на прийом до вузькопрофільного спеціаліста.
Мова
Уся Британія розмовляє англійською, хоча в Уельсі поширена валлійська мова, а у Шотландії – шотландська та галльська. До того ж кожний регіон має свій акцент. Було досить важко звикнути до нової мови, але «методика занурення», як завжди, допомогла. До того ж, в університеті не було жодного студента, який розмовляв би українською чи російською, тож вибору в мене все одно не було. Завдяки перебуванню в такій багатомовній країні, я не тільки вільно володію англійською, а ще й до того ж трохи знаю валлійську.
Навчання
Система освіти у Британії кардинально відрізняється від звичної нам. Більшість академічного часу призначено для самопідготовки та опрацювання матеріалу в групах. Навчальний процес розподілено, аби активно опрацьовувати матеріал, готувати презентації, робити дослідження та писати доповіді. Мені було важно звикнути до такого навчання, але зараз я вже сумую за величезною бібліотекою, де самостійно можна тинятися крізь коридори книжкових шаф у пошуках потрібної літератури, або просто сидіти на диванчику з ноутбуком та працювати над новим дослідженням.
Лекції завжди інтерактивні: викладач ставить багато запитань студентам, виносить теми на обговорення і намагається залучити кожного до опрацювання матеріалу. Студенти також можуть на лекціях ділитися своїми враженнями та досвідом, ставити запитання. На лекції присутні не більше 50 осіб.
Кожен університет має електронну базу, де студент отримує доступ до усіх світових наукових публікацій, електронних журналів, книжок тощо. Усі лекції, а також методичні матеріали, академічні плани та розробки є в студентському порталі. Тож якщо студент пропустив лекцію, матеріали завжди є в онлайн-доступі.
Прямий зв’язок “студент – викладач” реалізовано завдяки персональним електронним адресам. При реєстрації в університеті студент отримує власну поштову скриньку і базу з усіма контактами викладачів та співробітників університету. Якщо виникають питання чи проблеми – можна просто відправити електронного листа і отримати відповідь за лічені хвилини.
Студентське самоврядування в Столичному Університеті Кардіффа істотно відрізняється від звичного мені та має абсолютно іншу концепцію. Усі учасники ОСС (Органу студентського самоврядування) офіційно працевлаштовані в університеті та отримують зарплатню. ОСС має свою будівлю, де розташовані офіси, тренажерна зала, бар, декілька ресторанчиків та усім відомий “Старбакс”. На перервах студенти мають нагоду випити чашку кави, поїсти, пограти у більярд або піти на тренування. Але є і багато спільних рис: вони, як і наш студентській парламент, діють незалежно від адміністрації, мають стійку структуру, займаються культурно-масовою діяльністю, влаштовують спортивні змагання, випускають газету та журнал, організовують власні конференції та виступи, захищають права студентів, допомагають першокурсникам.
Оцінювання знань студентів. Для мене це було найбільш важкою зміною. У моєму університеті більшість робіт здавалося у письмовому вигляді. Поточні роботи і тести ми завантажували на університетський портал, вони розподілялися між викладачами та через, скажімо, тиждень, ми отримували оцінки. Підсумкові роботи та реферати ми здавали на офіційних бланках, де імена при оформленні заклеювалися та залишався лише номер студента.
Це досить цікава система, адже викладач ніколи не знає, чию роботу він перевіряє, тому питання суб’єктивного відношення навіть не обговорюється. Кожну роботу нам повертали, тож ми могли ознайомитися з усіма виправленнями та коментарями. При бажанні завжди можна домовитися з викладачем про зустріч та розібрати помилки чи дізнатися про той чи інший аспект роботи.
Подорожі
Подорожувати у межах Європи досить легко та недорого, тож на вихідних та канікулах ми намагалися поїхати до нового міста та побачити щось цікаве. Звичайної студентської стипендії та невеличкої зарплатні з роботи вистачило, аби побувати у десятку міст Шотландії, Англії та Уельсу, а також влаштувати тур континентальною Європою.
Нові можливості та перспективи
Міжнародний досвід відкриває багато нових можливостей для роботи та навчання за кордоном, проходження практики, магістратури та аспірантури. За кожну поїздку та програму учасники отримують сертифікат та мають змогу включити цей досвід у перелік досягнень в резюме (CV). Знання мов, досвід роботи та навчання у декількох країнах нині є вирішальними факторами для роботодавців і гарантують здобуття грантів, стипендій та пропозицій працевлаштування.
Завдяки тому, що Академія є партнером міжнародної програми МЕДЕЯ, студенти нашого ВНЗу та я особисто мають можливість навчатися у провідних вищих навчальних закладах Європейського союзу.
На завершення, хочу висловити свою подяку усім організаторам програми та координаторам проекту в УМСА та Cardiff Metropolitan University: проф. І.П. Кайдашеву, L. Blagojevic.