«А українська вишиванка – диво: звитяги, стійкості й любові оберіг»: виставка етнографічної фотографії випускника ПДМУ Володимира Попова в народному музеї історії Університету

17 травня 2024

У День вишиванки та з нагоди  Місяця обізнаності про ментальне здоров'я, який координується в межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я, ініційованої першою леді Оленою Зеленською,  відбулося відкриття одноденної виставки фотографій випускника ПДМУ (на той час УМСА), лікаря-гастроентеролога, нині завідувача гастроентерологічного відділення Медичного центру «Нові Санжари» Національної Гвардії України Володимира Попова.  Це 23 світлини, що ознайомлюють відвідувачів з різноманіттям українського строю і вкотре змушують переосмислити цінність нашої культури в сучасних реаліях. Автор долучився до заходу за допомогою програми Zoom, відповів на запитання гостей, а також розповів студентам про окремі елементи одягу українок у давнину:

«Коли українські дівчата виходили заміж десь у середині ХІХ століття, то одягали такі вінки з воску (восковики), а надихнулись вони на їхнє носіння і виготовлення від королеви Вікторії, правда, у неї був віночок з квіток флердоранжу (квітів апельсинового дерева), у наших модниць таких квітів не було, тож вирішили робити їх із воску».

На захід завітав перший заступник начальника Полтавської обласної військової адміністрації Богдан Корольчук, він привітав колектив та студентів ПДМУ зі святом, і зазначив, що й за вишиванку, як культурний код нашої нації, зокрема, борються нині наші українські воїни на фронті.

Ректор ПДМУ, професор Вячеслав Ждан привітав колег зі святом і побажав усім здоров’я, а захисникам, які нині захищають нашу Землю й Культуру, – витривалості психологічної, міцного здоров’я та наснаги на шляху до Перемоги.

Координаторка Всеукраїнської програми ментального здоров’я в Полтавській області Юлія Ющенко додала:

«Сьогодні вся світова спільнота дивується українцям, їхній незламності, волелюбству, любові, ці цінності ми проносимо в життя, у майбутнє, а вони закодовані у нашій вишивці».

Долучився до вітань директор Департаменту охорони здоров’я Полтавської обласної військової адміністрації Віктор Лисак.

За один день виставку відвідало чимало поціновувачів. Це деканат медичного факультету № 2, представники кафедри цитології, гістології та ембріології, кафедри біології, кафедри філософії та суспільних наук, студенти І-го курсу стоматологічного факультету, медичного № 1 і № 2, студенти Полтавського фахового медико-фармацевтичного коледжу ПДМУ, а також учні 6-го класу Полтавської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступеня № 10 ім. В. Г.Короленка.

Модерувала захід завідувачка народного музею історії ПДМУ Таміла Дашевська.

“A Ukrainian embroidered shirt is a miracle of victory, resilience and love”: an exhibition of ethnographic photography by PSMU graduate Volodymyr Popov at the University's Folk History Museum

On the Day of Vyshyvanka, within the framework of the All-Ukrainian Mental Health Program “How Are You?” and on the occasion of the Mental Health Awareness Month “Understanding the Value and History of Resilience”, a one-day exhibition of photographs by Volodymyr Popov, a graduate of PSMU (at that time UMSA), a gastroenterologist, now Head of the Gastroenterology Unit of the Novi Sanzhary Medical Center of the National Guard of Ukraine, was opened at the initiative of the First Lady Olena Zelenska. These are 23 photographs that familiarize visitors with the diversity of the Ukrainian costume and once again make them rethink the value of our culture in today's realities. The author joined the event via Zoom, answered questions from the guests, and told the students about certain elements of Ukrainian women's clothing in ancient times:

“When Ukrainian girls got married around the middle of the nineteenth century, they wore wreaths made of wax (voskovyky), and they were inspired to wear and make them by Queen Victoria, though she had a wreath of orange blossoms, our fashionistas did not have such flowers, so they decided to make them of wax.”

The event was attended by Bohdan Korolchuk, First Deputy Head of the Poltava Regional Military Administration, who congratulated the staff and students of PSMU on the holiday and noted that our Ukrainian soldiers are also fighting for the vyshyvanka as a cultural code of our nation, in particular, at the front.

Rector of PSMU, Professor Viacheslav Zhdan congratulated his colleagues on the holiday and wished them all good health, and the defenders who are now protecting our land and culture - psychological endurance, good health and inspiration on the way to victory.

Yulia Yushchenko, coordinator of the All-Ukrainian Mental Health Program in Poltava region, added:

“Today, the entire world community is amazed by Ukrainians, their steadfastness, freedom, love, and we carry these values into life, into the future, and they are encoded in our embroidery.”

Viktor Lysak, Director of the Health Care Department of the Poltava Regional Military Administration, also joined in the greetings.

In one day, the exhibition was visited by many connoisseurs. They included the Dean's Office of Medical Faculty No. 2, representatives of the Department of Cytology, Histology and Embryology, the Department of Biology, the Department of Philosophy and Social Sciences, first-year students of the Dental Faculty, Medical Faculties No. 1 and No. 2, students of Poltava Professional Medical and Pharmaceutical College of PSMU, and 6th grade schoolchildren of V. G. Korolenko Poltava Secondary School No. 10.

The event was moderated by Tamila Dashevska, the Head of the Folk Museum of History of PSMU.