Аспірант ЗВО ПДМУ поділився враженнями від участі у науково-прктичній конференції CONF: NAV SURGERY

03 жовтня 2024

28 вересня 2024 року у місті Київ відбулася конференція з навігаційної хірургії «CONF: NAV SURGERY». ЇЇ учасником став аспірант кафедри пропедевтики ортопедичної стоматології Курило Володимир. Особлива увага на конференції була прикута до ортопедичних аспектів - негайного функціонального навантаження тимчасовими ортопедичними конструкціями та альтернативним методам 3D-сканування, що відповідає ініціативній науково-дослідній роботі кафедри: «Шляхи практичної реалізації цифрових технологій для діагностики та лікування вторинної адентії» (номер державної  реєстрації   0121U113861).

PhD Student of PSMU Shares Impressions from Participating in the Scientific and Practical Conference CONF: NAV SURGERY

On September 28, 2024, the "CONF: NAV SURGERY" navigation surgery conference took place in Kyiv. One of its participants was Volodymyr Kurylo, a PhD student from the Department of Propedeutics of Prosthetic Dentistry. At the conference special attention was given to prosthetic aspects, including immediate functional loading of temporary prosthetic constructions and alternative methods of 3D scanning, which aligns with the department's initiative for scientific research titled "Practical Implementation of Digital Technologies for the Diagnosis and Treatment of Secondary Edentulism" (State Registration Number 0121U113861).