Днями виповнюється 100 років від дня народження видатного науковця та хірурга Олександра Люльки: пам`ятаймо і вшановуємо пам`ять!

12 лютого 2024

Своє життя він повністю присвятив медицині. Не мислив себе в жодній іншій справі. Але дорога до омріяного шляху була терниста.

Олександр Наумович Люлька народився 14 лютого 1924 року в с. Саварка Богуславського району Київської області в селянській сім’ї. Після закінчення середньої школи планував поступити до медичного інституту, але на заваді стала Друга світова війна.

Воював на фронті, був поранений, за сміливість і мужність нагороджений трьома бойовими орденами.

І тільки після Перемоги вступив до Київського медичного інституту, який закінчив у 1952 році. А працював у цьому закладі до 1958 року.

З 1958 до 1973 року Олександр Наумович працював у Тернопільському медичному інституті на різноманітних посадах, від заступника декана медичного факультету до проректора з навчальної роботи, протягом 1965-1972 рр. очолював кафедру загальної хірургії цього інституту.

З 1973 року життя професора Олександра Люльки пов’язано з Полтавським медичним стоматологічним інститутом (ПМСІ) та 2-ю міської лікарнею м. Полтави.

З 1974 р. по 1989 р. він очолював створену на базі хірургічних відділень 2-ї міської лікарні кафедру факультетської хірургії, а з 1989 р. працював професором цієї кафедри.

Завдяки організаторським здібностям Олександра Наумовича, його визнаному авторитету науковця та хірурга, в цей період в 2 міській лікарні почала бурхливо розвиватися ендокринна хірургія, виконували різноманітні оперативні втручання на щитоподібній залозі та наднирниках, в практичну діяльність ендокринологічного та хірургічного відділень 2-ї міської лікарні були впроваджені авторські методики передопераційної підготовки хворих з тиреотоксикозом та профілактики тиреотоксичного кризу.

Талант  Олександра  Люльки як керівника, організатора навчального процесу і педагога повною мірою розкрився під час тривалої роботи проректором з навчальної роботи ПМСІ, а потім, після перейменування у 1995 р., і Української медичної стоматологічної академії.

Олександр Наумович залишився в пам’яті колег надзвичайно ерудованою та інтелігентною людиною, вимогливою як до себе, так і до колег та студентів, але  в той же час, надзвичайно справедливим та небайдужим до чужого горя та негараздів. Він захоплювався історією Полтавщини і України, був великим шанувальником української літератури та поезії, вільно декламував уривки з творів Тараса Шевченка.

Професор Олександр Люлька є автором більше 250 наукових праць, 3 монографій, був офіційним керівником 17 кандидатських та 2 докторських дисертацій. За сумлінну працю нагороджений знаком «Відмінник охорони здоров’я» та п’ятьма медалями.

Пам’ять про Олександра Наумовича Люльку назавжди у серцях його учнів і послідовників.

On the eve of 100th anniversary of the birth of the distinguished scientist and surgeon Oleksandr Liulka: let us remember and honor his memory!

He dedicated his entire life to medicine. He did not see himself in any other pursuit. But the road to the desired path was thorny.

Oleksandr Naumovych Liulka was born on February 14, 1924, in the village of Savarka, Bohuslav district, Kyiv region, into a peasant family. After finishing high school, he planned to enter medical school, but the Second World War intervened.

He fought on the front lines, was wounded, and was awarded three combat orders for bravery and courage.

Only after the Victory did he enter the Kyiv Medical Institute, which he graduated from in 1952. He worked at this institution until 1958.

From 1958 to 1973, Oleksandr Naumovych worked at the Ternopil Medical Institute in various positions, from Deputy Dean of the Medical Faculty to Vice-Rector for Academic Affairs. From 1965 to 1972, he headed the Department of General Surgery at this institute.

Since 1973, Professor Oleksandr Liulka's life has been associated with the Poltava Medical Stomatological Institute (PMSI) and the 2nd Municipal Hospital of Poltava.

From 1974 to 1989, he headed the Department of Faculty Surgery, created on the basis of the surgical departments of the 2nd municipal hospital. Since 1989, he worked as a professor at this department.

Thanks to Oleksandr Naumovych's organizational skills and his recognized authority as a scientist and surgeon, during this period, endocrine surgery began to develop rapidly at the 2nd municipal hospital. Various surgical interventions on the thyroid gland and adrenal glands were performed. Author's techniques for preoperative preparation of patients with thyrotoxicosis and prevention of thyrotoxic crisis were introduced into the practical activities of the endocrinological and surgical departments of the 2nd municipal hospital.

Oleksandr Liulka's talent as a leader, organizer of the educational process, and educator fully manifested itself during his long tenure as Vice-Rector for Academic Affairs at PMSI and then, after its renaming in 1995, Ukrainian Medical Stomatological Academy.

Oleksandr Naumovych remained in the memory of his colleagues as an extremely erudite and intelligent person, demanding of himself and others, as well as students, but at the same time, extremely fair and caring towards others' troubles and misfortunes. He was passionate about the history of Poltava region and Ukraine, was a great admirer of Ukrainian literature and poetry, and freely recited excerpts from the works of Taras Shevchenko.

Professor Oleksandr Liulka is the author of more than 250 scientific works, 3 monographs, and has been the official supervisor of 17 candidate and 2 doctoral dissertations. For conscientious work, he was awarded the "Excellence in Healthcare" badge and five medals.

The memory of Oleksandr Naumovych Liulka will forever remain in the hearts of his students and followers.