Після пандемії COVID-19, багатьох стихійних лих та інших масових заворушень, світова спільнота Міжнародного коледжу стоматологів із сумом дізналася про цьогорічну ескалацію російсько-української війни. Російське вторгнення в Україну, яке почалося в лютому, призвело до загибелі сотень тисяч українських військових і цивільних осіб та руйнувань, а також представників міжнародної спільноти, які працюють на передовій та волонтерів. Коледж є аполітичним органом і не втручається в політичні чи урядові дії жодної нації. Втім, він визнає необхідність надання певної допомоги жертвам цієї війни, оскільки гуманізм є однією з основних цінностей Коледжу.
У червні, фонд США Section Foundation об’єднався з Фондом допомоги Генрі Чейна, відомого філантропа, який сприяє змінам у напрямку оздоровлення суспільства, щоб розпочати збір коштів для закупівлі та надання наборів засобів особистої гігієни біженцям, військовим, співробітникам гуманітарних організацій, цивільному населенню та іншим особам, які стали жертвами гуманітарної кризи в Україні. Кожен гігієнічний набір містив такі повсякденні засоби, як мило, шампунь, зубні щітки та зубна паста, зубна нитка, гребінці та банні губки. Під час гуманітарної кризи кожна людина потребує таких базових речей повсякдень та для простого виживання. Кожен набір коштував 10 доларів США, і 100 відсотків прибутку від збору коштів було використано для придбання таких наборів. Фонд ICD Global Visionary Fund допоміг координувати цю кампанію та пожертвував 10 000 доларів на цю справу, а Фонд США Section Foundation виділяв кожен долар, пожертвований окремими дійсними членами ICD. Результати цих зусиль були справді приголомшливими: загалом зібрано понад 70 000 доларів США та понад 7 000 гігієнічних наборів роздано жертвам кризи.
Варто відзначити, що Сергій Володимирович Радлінський, випускник УМСА 1979 року, заслужений лікар України, директор ПП «КомпоДент-Арт», на базі якого працює навчальний центр «Аполлонія» для лікарів-інтернів ПДМУ за спеціальністю «Стоматологія», є дійсним членом Міжнародного коледжу стоматологів та регентом регіону Центральної та Північної Європи. Наводимо його розповідь, опубліковану у щомісячному бюлетені ICD:
«У кожній галактиці є простір, у якому народжуються нові зірки. У галактиці Європейської секції ICD такий простір можна визнати як дістрікт 15, який я маю честь очолювати як регент у ці темні часи. Чому я так думаю? Це просто; Дістрікт 15, який географічно називається Центральною та Східною Європою, включає дійсних членів Міжнародного коледжу стоматологів, які живуть і розвивають нашу професію в 12 країнах, що належать до різних політичних та економічних систем!
Саме тому ми розділили Дістрікт на 4 округи, що дозволяє локалізувати та організувати діяльність дійсних членів ICD для досяжних цілей. Кожен округ очолює віце-регент: професор Марина Мамаладзе з Тбілісі очолює Кавказький округ (Азербайджан, Вірменія, Грузія); Доктор Айва Пакуле з Риги очолює Балтійський округ (Литва, Латвія, Естонія); Професор Агнешка Пацик з Лодзі очолює центральноєвропейський округ (Польща, Словаччина, Чехія), а професор Діана Ункута з Кишиніва очолює Східноєвропейський округ (Білорусь, Молдова, Україна). Я особисто, як регент, живу в Україні, яка в ці темні часи за підтримки світової спільноти бореться за свою незалежність проти російської агресії.
Оскільки однією з головних функцій ICD є спілкування між стоматологами, які є дійсними членами нашої міжнародної спільноти завдяки своїм заслугам і досягненням у професії, регент і віце-регенти повинні організовувати це спілкування між членами дістрікту, і це зрозуміло, що найкращою формою спілкування є щорічні збори товариства дістрікту. Однак через війну в моїй країні зараз надзвичайно важко зібрати в одному місці стоматологів із країн, настільки різних географічно. Наприклад, для мене найближчий діючий міжнародний аеропорт знаходиться в Польщі за 1200 км. Тому ми зосередили наші зусилля на організації місцевих конференцій для кожного з чотирьох округів, і перша така зустріч відбулася в Кавказькому окрузі 19-21 вересня 2022 року в рамках відкриття навчального року у Тбіліському державному медичному університеті, куди мене запросили як почесного доктора цього університету. Прапор ICD, як символ повноважень віце-регента, був публічно вручений професору Мамаладзе. Місія та функції спільноти ICD були висвітлені на зустрічах зі студентами-стоматологами першого курсу та на моїй лекції для студентів-стоматологів і резидентів 5 курсу, і, звичайно, на самій конференції ICD.
Для Балтійського підрайону віце-регент д-р Пакуле проведе конференцію ICD у Ризі 11 лютого 2023 року у співпраці з Латвійською асоціацією стоматологів, і ця конференція буде присвячена Міжнародному дню стоматолога, який пов’язаний з Днем пам’яті святої Аполлонії. У квітні-травні заплановані конференції для Центральної Європи та Східноєвропейських округів.
Ці конференції дуже важливі, тому що кожен із округів після достатнього розвитку та відповідної активності має стати новим дістріктом Європейської Секції, як новою зіркою в галактиці нашої громади! Якщо зірки народжуються, значить, це комусь потрібно. Усім нам, дійсним членам Міжнародного коледжу стоматологів, це потрібно, щоб знайти нових колег, які, як і ми, зробили багато для нашої професії. Багатьом стоматологам, особливо молодим, це потрібно як посібник для того, що можна зробити і чого потрібно досягти в нашій професії. Пацієнтам необхідно побачити в очах своїх стоматологів сяйво новонародженої зірки ICD. Це необхідно багатьом людям у світі, для яких гуманітарні програми ICD – це промінь зірки надії на краще!».