ХVІ науково-практична конференція з міжнародною участю: аспірант ПДМУ став учасником

22 квітня 2024

19 квітня 2024 року у Києві відбулась ХVІ науково-практична конференція з міжнародною участю на тему: «Спеціальні питання діагностики та лікування захворювань ЛОР-органів, краніофаціальної ділянки та органа зору».

На конференції виступив аспірант кафедри оториноларингології з офтальмологією І. Решетняк з доповіддю на тему «Мікотичне ураження слизової оболонки максилярного синусу з полімікрокістозними змінами», у якій вказав зв’язок полімікрокістозних змін з мікозним збудником. Слухачів зацікавили клінічні випадки, висвітлені доповідачем.

У рамках конференції відбулися доповіді молодих науковців різних спеціальностей. Це дозволило всебічно розглянути сучасні погляди на діагностику та лікування захворювань ЛОР-органів, краніофаціальної ділянки та органа зору.

XVI Scientific and Practical Conference with International Participation: PSMU postgraduate student became a participant

On April 19, 2024, the XVI Scientific and Practical Conference with international participation was held in Kyiv on the topic: "Special issues of diagnosis and treatment of diseases of the ENT organs, craniofacial area and the organ of vision".

The postgraduate student of the Department of Otorhinolaryngology and Ophthalmology I. Reshetniak made a presentation on "Mycotic lesion of the maxillary sinus mucosa with polymicrocystic changes", in which he indicated the relationship of polymicrocystic changes with mycotic pathogen. The audience was interested in the clinical cases presented by the speaker.

The conference included presentations by young scientists of various specialties. This made it possible to comprehensively consider modern views on the diagnosis and treatment of diseases of the ENT organs, craniofacial area and the organ of vision.