Викладачі та інтерни кафедри хірургії № 4 з малоінвазивною хірургією ПДМУ взяли участь у майстер-класі, що відбувся на базі КП «2-а міська клінічна лікарня ПМР». Майстер-клас був присвячений темі оперативного лікування захворювань гепатобіліарної системи. Як відомо, тема є актуальною з огляду на те, що за даними ВООЗ у світі спостерігається тенденція щодо збільшення кількості цих патологій. Професор Максим Дудченко вивчає даний вид близько двадцяти років. За цей період ним розроблені власні методики лапароскопічних оперативних втручань, тож темі присвячено чимало наукових статей та доповідей, а методики успішно застосовують на практиці.
«За ці роки ми набули унікального досвіду, виконали тисячі операцій. І увесь цей час виникало велике бажання – сконцентрувати «арсенал потужності» в одному закладі. Адже проблема захворювань гепатобіліарної системи надзвичайно «об’ємна». Іноді, аби повністю вирішити всі проблеми, пацієнтові доводиться звертатися не в одну, а у кілька клінік і у кількох різних містах.
Після того як цьогоріч завдяки підтримці ПМР та ПДМУ ми придбали у КП «2-а міська клінічна лікарня ПМР» сучасне обладнання, така можливість вже цілком реальна. Наша програма-максимум нині – створення на базі КП «2- міська клінічна лікарня ПМР» центру гепатобіліарної хірургії. Війна не є перепоною для нашого розвитку, ми постійно вдосконалюємося та обмінюємося досвідом з колегами. Днями провели майстер-клас за участі наших добрих друзів – досвідчених лікарів ендоскопістів Харківської обласної лікарні, якими керує Кирило Пархоменко», - розповів професор Максим Дудченко.
Під час майстер-класу одночасно працювали дві бригади у двох операційних за різними методиками. Лікарі кафедри брали безпосередню участь у оперативних втручаннях, а інтерни переймали досвід старших колег.
«Подібні майстер-класи є дуже важливими, адже саме в операційній майбутні хірурги можуть закріпити теоретичні знання та отримати практичні навички», - говорить кандидат медичних наук Микола Кравців.
Були прооперовані чотири пацієнти з жовчокам’яною хворобою, холедохолітіазом, механічною жовтяницею. Суть операцій полягала, зокрема, в ендоскопічному ретроградному контрастувані позапечінкових жовчних шляхів під рентген контролем з візулізацією конкрементів в просвіті гепатикохоледоха, подальшою папілосфіектеротомією, літоекстракцією та ретроградним стентуванням, одномоментним видаленням конкрементів із просвіту жовчовивідних шляхів.
Та альтернативний метод - лапароскопічна одномоментна холедохолітотомія з інтраопераційною холангіографією і антенградному стентуванні холедоха. На завершення – холецистектомія. Такі оперативні втручання дають можливість вирішити проблемні питання багатьох пацієнтів з біліарною гіпертензією різного генезу, включаючи онкопроцеси.
«Усі пацієнти наступного дня у задовільному стані виписані для подальшого амбулаторного нагляду. За результатами майстер-класу ми вкотре переконалися, що здатні надавати увесь спектр необхідної допомоги і повністю готові до створення центру гепатобіліарної хірургії», - підбив підсумки професор Максим Дудченко.