«Мазепинці – поборники незалежності України»: популяризуємо знання про видатних особистостей

20 лютого 2023

Кафедра філософії та суспільних наук приєдналася до виставкового проєкту «Мазепинці – поборники незалежності України», яка була презентована  Державним історико-культурним заповідником «Поле Полтавської битви» і присвячена першій українській політичній еміграції початку XVIII століття, які продовжили боротьбу за визволення України, і важливим її здобутком було розроблення «Правового укладу та Конституції відносно прав і вольностей Війська Запорозького». Цей документ, який у преамбулі та шістнадцяти статтях зафіксував основні принципи організації та функціонування Української держави на демократичних засадах.

Мета цього проєкту полягає в популяризації знань про видатних українців першої половини XVIII століття. Виставка – це окремі стенди, які й розповідають про видатних діячів еліти Гетьманщини, які разом із королем Карлом ХІІ та гетьманом Іваном Мазепою опинилися на еміграції. Це і генеральний писар Пилип Орлик, і племінник Мазепи Андрій Войнаровський, і кошовий отаман Запорізької Січі Кость Гордієнко; представники козацьких старшинських родів Полтавщини. Це родини Мировичів (зокрема й генеральний бунчужний Федір Мирович) та Горленків. Постійно з дипломатичною місією в Європі перебували Дмитро Горленко та брати Мировичі — Федір та Іван. Це Генеральний осавул Григорій Герцик, Атанас, Іван і Ганна — діти полтавського полковника Павла Герцика.  Ганна стала дружиною Пилипа Орлика, розділила з ним всі складнощі життя в еміграції, була надійним помічником у політичних справах. Її брати належали до уряду Пилипа Орлика, виконували дипломатичні доручення гетьмана. За свідченням Пилипа Орлика, всі вони допомагали у розробленні Конституції 1710 року.