На вченій раді навчально-наукового інституту післядипломної освіти Полтавського державного медичного університету обговорили низку актуальних питань

23 жовтня 2024

22 жовтня 2024 року відбулося засідання вченої ради навчально-наукового інституту післядипломної освіти Полтавського державного медичного університету.

Про організацію та навчально-методичне забезпечення освітньої частини підготовки в інтернатурі лікарів-інтернів 1 року навчання з фаху «Офтальмологія» доповіла професорка Ірина Безкоровайна. В обговоренні взяли участь професор Володимир Ліхачов, доцентка Ганна Давиденко. Вони оцінили роботу кафедри з підготовки лікарів-інтернів в освітній частині інтернатури. Директор ННІПО Алла Марченко акцентувала увагу на необхідності посилення роботи як в освітній частині інтернатури, так і на практичній підготовці на базах стажування щодо підготовки до складання Крок 3. Офтальмологія.

З доповіддю про результати перевірки організації підготовки лікарів-інтернів на практичній частині інтернатури з фаху «Стоматологія» на базах стажування виступила завідувачка кафедри післядипломної освіти лікарів-стоматологів доц. Олена Гуржій. Професорка Ольга Шешукова назвала успішною роботу кафедри із базами практичної підготовки лікарів-інтернів з фаху «Стоматологія».

З питання організації та методичного забезпечення відпрацювання практичних навичок лікарями-інтернами з фаху «Анестезіологія та інтенсивна терапія» в освітній частині інтернатури доповів професор Костянтин Тарасенко.

Проректор закладу вищої освіти з науково-педагогічної роботи та післядипломної освіти, професор Ігор Скрипник підбив підсумки діяльності кафедр із питань, що розглядались та зробив акцент на співпраці ННІПО та ДОЗ Полтавської ОВА щодо необхідності розробки спільної стратегії з підготовки лікарів-інтернів до складання Крок 3, зокрема на практичній частині інтернатури, враховуючи її тривалий термін. Також професор Ігор Скрипник зупинився на основних етапах роботи кафедр з післядипломної освіти у 2025 році згідно з навчально-виробничим планом, важливості запровадження циклів тематичного удосконалення для забезпечення роботи закладів охорони здоровя в системі Національної служби здоровя України.

На засіданні вченої ради затвердили теми дисертаційних робіт, наукових керівників та індивідуальні плани підготовки докторів філософії за освітньо-науковими програмами за спеціальністю 221 Стоматологія 6 аспірантів очної (денної) форми навчання та 1 здобувача; за спеціальністю 222 Медицина – 6 аспірантів та 4 здобувачів.

At the Academic Council of the Educational and Scientific Institute of Postgraduate Education of Poltava State Medical University, a number of current issues were discussed

On October 22, 2024, a meeting of the Academic Council of the Educational and Scientific Institute of Postgraduate Education of Poltava State Medical University took place. Professor Iryna Bezkorovaina reported on the organization and educational-methodical support of the educational component of the internship training for the first-year medical interns specializing in "Ophthalmology." Professors Volodymyr Likhachov and Associate Professor Hanna Davydenko participated in the discussion, assessing the work of the department in preparing medical interns in the academic part of the internship. Alla Marchenko, Director of the Educational and Scientific Institute of Postgraduate Education emphasized the need to strengthen work in both the educational component of the internship and the practical training at the clinical bases for internship in preparation for the Krok 3 exam in Ophthalmology.

Associate Professor Olena Hurzhiy, Head of the Department of Postgraduate Education of Dental Physicians, presented a report on the results of the inspection of the organization of practical training for dental interns at internship bases. Professor Olha Sheshukova called the department's work with practical training bases for dental interns successful.

Professor Kostiantyn Tarasenko reported on the organization and methodological support of practical skills development for medical interns specializing in "Anesthesiology and Intensive Care" in the educational component of the internship.

Professor Ihor Skrypnyk, Vice-Rector for Academic Affairs and Postgraduate Education, summarized the departments' activities on the issues discussed and emphasized the cooperation between the Educational and Scientific Institute of Postgraduate Education and the Department of Health of Poltava Regional State Administration. He highlighted the need for developing a joint strategy for preparing medical interns for the Krok 3 exam, particularly focusing on the practical part of the internship, given its long duration. Professor Ihor Skrypnyk also outlined the key stages of the departments' work in postgraduate education for 2025, in accordance with the academic-and-practice plan, stressing the importance of introducing thematic improvement cycles to support the work of healthcare institutions within the National Health Service of Ukraine.

At the meeting, the Academic Council approved dissertation topics, scientific supervisors, and individual training plans for six full-time PhD candidates and one applicant in the specialty 221 "Dentistry," as well as six PhD candidates and four applicants in the specialty 222 "Medicine."