«Невловимий птах»: до 300-річчя від дня народження Григорія Сковороди

27 жовтня 2022

Викладачі кафедри українознавства та гуманітарної підготовки зі здобувачами вищої освіти курованих груп 1-ого курсу стоматологічного факультету відвідали  всеукраїнську виставку "Невловимий птах", присвячену 300-річчю від дня народження великого українця, мандрівного філософа й богослова Григорія Савича Сковороди (1722 - 1794), яка з 21 жовтня 2022 року розпочала роботу у великій виставковій залі Полтавського художнього музею, Галереї мистецтв імені Миколи Ярошенка. Відзначення ювілею, а його внесено на державний рівень в Україні, увійшло до переліку ювілейних дат ЮНЕСКО 2022 року.

На виставці представлено 107 творів 75 авторів із різних куточків України - Львова, Харкова, Чернівців, Одеси, Херсона, Ужгорода, Дніпра, Тернополя, Черкас, Боярки, Кременчука, Лубен, Горішніх Плавнів, Могилів-Подільського, Городка (Хмельницької області), Рахова, Полтави, низки громад Полтавщини, Київщини, Кіровоградщини – тих митців, для кого справи й спадщина Григорія Сковороди, його філософська думка й сповнене глибокого сенсу життя стали важливим дороговказом у власних творчих пошуках. Одним із найважливіших завдань, що їх ставили перед собою організатори, було переосмислення образу Григорія Савича Сковороди, значення його постаті в європейській історії, поглиблене пізнання його світів, текстів, символіки, через вивчення й осягнення залишеної ним духовної спадщини.

Коштовними перлинами виглядають роботи художників-графіків. Вони вражають не лише лінією й майже срібним блиском графітних слідів на папері, а й вишукованою кольоровою палітрою таких робіт як серія "За мотивами українських народних пісень" Ганни Грибан. Заспівом музичної гармонії виставки є вишукані твори знаних полтавських майстрів гобелену Олександра Бабенка й Ольги Пілюгіної. Загалом же зустріч в одному експозиційному просторі творів, що надзвичайно різняться за стилем, настроєм, за манерою й технікою виконання, виразно підкреслює нерозривність традиційних цінностей національного мистецького середовища, існування того єдиного для всіх творчих особистостей цілющого джерела, який живить нашу невмирущу національну культуру, народжуючи нових геніїв світу.

Здобувачі вищої освіти ПДМУ, майбутні стоматологи,  мали змогу поспілкуватися й сфотографуватися з художником Олегом Мінгальовим – автором найбільшої картини «Повернення».

Всеукраїнська виставка "Невловимий птах " –  яскраве свідчення того, що пошук істини, який Григорій Савич Сковорода визначав дійством, сродним "ловити невловного птаха», лишається актуальним через віки, знаходячи свій особливий вияв у мистецтві ХХI століття.

Довідково

Григорій Сковорода – наш земляк, народився в козацькій родині Сави й Палагеї в сотенному містечку Чорнухи Лубенського полку, що на Полтавщині, 22 листопада (3 грудня) 1722 року.