Подальша організація роботи центрів та співпраця з Міністерством у справах ветеранів України: у нараді взяв участь керівник Центру ветеранського розвитку при ПДМУ Дмитро Бойко

26 лютого 2024

22 лютого 2024 р. Департамент забезпечення переходу від військової служби до цивільного життя Міністерства у справах ветеранів провело нараду із керівниками Центрів ветеранського розвитку. У нараді взяли участь заступник директора Департаменту забезпечення переходу від військової служби до цивільного життя Міністерства у справах ветеранів України Ігор Костріков та директор проєктів ГО “Простір можливостей”, ексміністр у справах ветеранів (2019-2020 рр.) Оксана Коляда.

До наради долучилися представники Центрів ветеранського розвитку з усієї країни, зокрема, керівник Центру ветеранського розвитку при Полтавському державному медичному університеті Дмитро Бойко. Основною темою для обговорення стала подальша організація роботи центрів та співпраця з Міністерством у справах ветеранів України. Також розглянули нагальні проблеми у реалізації діяльності центрів та шляхи їх вирішення, питання щодо реалізації проєкту «Помічник ветерана» та участь Центрів у процесах реадаптації військовослужбовців до цивільного життя.

Further organization of the centers' work and cooperation with the Ministry of Veterans Affairs of Ukraine: Dmytro Boyko, Head of the Veterans Development Center at PSMU, took part in the meeting

On February 22, 2024, the Department of Transition from Military Service to Civilian Life of the Ministry of Veterans Affairs held a meeting with the Heads of the Veterans Development Centers. The meeting was attended by Ihor Kostrikov, Deputy Director of the Department for Transition from Military Service to Civilian Life of the Ministry of Veterans Affairs of Ukraine, and Oksana Koliada, Project Director of the NGO "Space of Opportunities", former Minister of Veterans Affairs (2019-2020).

The meeting was joined by representatives of Veterans Development Centers from across the country, including Dmytro Boyko, Head of the Veterans Development Center at Poltava State Medical University. The main topic of discussion was the further organization of the centers' work and cooperation with the Ministry of Veterans Affairs of Ukraine. They also discussed the urgent problems in the implementation of the centers' activities and ways to solve them, the implementation of the Veteran's Assistant project, and the centers' participation in the processes of military personnel's readaptation to civilian life.