Свідоцтво про реєстрацію авторського права на твір про розлади сну отримано науковцями ПДМУ

04 травня 2023

Сон – це необхідна потреба організму, що допомагає організму залишатися здоровим і запобігати хворобам. Люди часто скорочують свій сон через роботу, сімейні потреби або, навіть, щоб подивитися хороше шоу по телевізору. Але якщо недосипання є звичною частиною розпорядку дня, то може підвищуватися ризик розвитку ожиріння, діабету 2-ого типу, високого кров’яного тиску, серцево-судинних захворювань, порушень нервової системи та психічного здоров’я і т. д. Для більшості дорослих не менше семи годин сну кожної ночі необхідні для належних когнітивних і поведінкових функцій. Деякі дослідження показали, що депривація сну робить людей вразливими до втрат уваги, зниження когнітивних здібностей, затримки реакцій і змін настрою. Сучасні дослідження припускають, що люди можуть виробити певну толерантність до хронічного недосипу. Незважаючи на те, що їхній мозок і тіло страждають від нестачі сну, вони можуть не усвідомлювати цього впливу, тому зменшення тривалості сну здається їм нормальним.

Сьогодні відомо кілька десятків різноманітних розладів сну, які відрізняються своїм патогенезом, клінічними проявами та наслідками для організму в цілому. У Полтавському державному медичному університеті кафедра психіатрії, наркології та медичної психології та кафедра нервових хвороб спільно працюють над науковими дослідженнями у галузі розладів сну. При цьому одним з необхідних інструментів для скринінгу є щоденник реєстрації сну, використання якого рекомендовано міжнародними гайдлайнами для діагностики та лікування порушень сну. Щоденник сну – це форма звітності пацієнта про звички та події, пов’язані зі сном, що допомагає клініцисту більш об’єктивно оцінити зміни у добовому функціонуванні. Однак попри рекомендаційний характер щодо використання даного інструменту більшість лабораторій сну в Європі мають свої форми щоденників відповідно до запиту лікарів та спеціалізації роботи. Так, під керівництвом завідувачів відповідних кафедр, професорів Андрія Скрипнікова та Михайла Дельви співробітниками цих кафедр у межах міжкафедрального співробітництва доцентом Дмитром Бойком та Анастасією Шкодіною розроблено та отримано Свідоцтво про реєстрацію авторського права на твір Анкета-опитувальник «Щоденник реєстрації сну та циркадного ритму». З ним можна ознайомитися за посиланням (посилання на репозитарій) та використовувати у своїй медичній практиці.