У червневі дні у Полтавському державному медичному університеті спекотна екзаменаційна пора

20 червня 2024

Днями відбулася вперше державна атестація здобувачів освіти першого (бакалаврського) рівня вищої освіти за спеціальністю 226 «Фармація, промислова фармація освітньо-професійної програми «Фармація». Атестація здобувачів здійснювалася у формі практично-орієнтованого іспиту. Майбутні випускники продемонстрували повну готовність до реалізації професійної діяльності відповідно з вимогами ОПП «Фармація». Показали високий рівень загальних та фахових компетентностей і володіння практичними результатами навчання.

June days at Poltava State Medical University mark a hot examination period

Recently, the first-ever state attestation of the students at the first (bachelor's) level of higher education in the specialty 226 "Pharmacy, Industrial Pharmacy" of the educational-professional program "Pharmacy" took place. The attestation was conducted in the form of a practice-oriented exam. The graduates demonstrated their full readiness to carry out professional activities in accordance with the requirements of the EPP "Pharmacy." They showed a high level of general and professional competencies and mastery of practical learning outcomes.