Відбулася науково-практична конференція з міжнародною участю / Scientific and practical conference with international participation was held

29 березня 2024

У Полтавському державному медичному університеті 28 березня 2024 року в режимі онлайн відбулася науково-практична конференція з міжнародною участю «Науково-методичні аспекти підвищення якості підготовки фахівців у медичних закладах вищої освіти».

Зі словами вітання до гостей і учасників конференції від імені ректора ПДМУ, професора Вячеслава Ждана звернувся перший проректор закладу вищої освіти з науково-педагогічної роботи, професор Валентин Дворник. З побажаннями плідної роботи побажали проректор закладу вищої освіти з навчальної роботи,професор Давид Аветіков та начальник навчального відділу, професор Іван Старченко.

Усі кафедри університету дистанційно долучились до конференції. Загалом на науково-практичній конференції представлено 5 доповідей та заслухано 4 виступи на актуальні теми підвищення якості підготовки фахівців у медичних закладах вищої освіти. Доповіді й виступи були досить змістовними й цікавими.

Scientific and practical conference with international participation was held

On March 28, 2024, Poltava State Medical University hosted an online scientific and practical conference with international participation "Scientific and methodological aspects of improving the quality of training in medical higher education institutions".

Professor Valentyn Dvornyk, the First Vice-Rector for Research and Education, addressed the guests and participants of the conference on behalf of the Rector of PSMU, Professor Viacheslav Zhdan. Professor David Avetikov, the Vice-Rector for Academic Affairs, and Professor Ivan Starchenko, the Head of the Academic Department, wished the participants fruitful work.

All university departments joined the conference remotely. In total, 5 reports were presented at the scientific and practical conference and 4 speeches were heard on topical issues of improving the quality of training in medical higher education institutions. The reports and speeches were quite informative and impressive.