Підготовка фахівців для зарубіжних країн увійшла до числа найбільш важливих пріоритетів державної політики багатьох країн світу, зокрема США, Великобританії, Франції, Німеччини, Канади, Японії, Австралії та ін.
На рівні з іншими Україна також передає свої культурні і національні цінності через експорт освітніх послуг.
Полтавський державний медичний університет не стоїть осторонь зазначених процесів. В ПДМУ прийом іноземних громадян на навчання розпочався в далекому 1960 році. До 1991 року підготовка здійснювалась лише за спеціальністю "Стоматологія". Кадри готувалися переважно для країн соціалістичної співдружності. За цей період було підготовлено 589 лікарів-стоматологів.
У 1992 році за ініціативи на той час ректора ЗВО професора Скрипнікова М.С. було створено деканат по роботі з іноземними студентами, а в 1993 році відкрито повноцінний факультет підготовки іноземних студентів.
З метою підготовки громадян зарубіжних країн до вступу на навчання до закладів вищої освіти України, й, перш за все, до нашого ЗВО, у 1997 році створено підготовче відділення для іноземних громадян.
У 2004 році на факультеті розпочата підготовка студентів англомовної форми навчання, необхідна для інтеграції вуза у світовий освітній простір. Знаковим є те, що за спеціальністю «Стоматологія» така форма навчання була впроваджена в Україні вперше.
За роки існування факультету деканат очолювали висококваліфіковані фахівці медичної справи, досвідчені педагоги:
- 1992-1994 рр. — доктор медичних наук, доцент Дудченко М.О.;
- 1994-1998 рр. — кандидат медичних наук, доцент Шиш В.Ф.;
- 1998-1999 рр. — доктор медичних наук, професор Баштан В.П.;
- у 1999-2001 рр. — доктор медичних наук, професор Нідзельський М.Я.;
- у 2001-2003 рр. — доктор медичних наук, професор Потяженко М.М.;
- у 2003-2009 рр. — доктор медичних наук, професор Скрипніков А.М.;
- у 2009-2014 рр. — доктор медичних наук, професор Іщейкін К.Є.;
- у 2014-2015 рр. — доктор медичних наук, професор Новіков В.М..
У цей час на факультеті засновані наукові школи, які очолюють професори Шепітько В.І., Непорада К.С., Малик С.В., Король Д.М., Ткаченко І.М., Ткаченко П.І., Смаглюк Л.В., КовальТ.І., Кайдашев І.П., Панасенко С.І., доцент Беляєва О.М.
З 2015 року координує роботу з іноземцями проректор закладу вищої освіти з міжнародних зв’язків Поліщук В.В., а декан факультету — кандидат медичних наук, доцент Буря Л.В.
Поліщук Віктор Вікторович Буря Лілія Володимирівна
проректор з міжнародних зв’язків декан міжнародного факультету
За час існування факультету підготовлено більше 6000 лікарів для більш, ніж 50 країн світу, з яких 3726 за фахом "Стоматологія" (ОПП "Стоматологія") та 2551 з фаху "Лікувальна справа" (ОПП "Медицина").
На сьогодні прийом іноземних громадян проводиться на акредитовані освітньо-професійні програми (спеціальності, спеціалізації):
- освітній ступінь «Магістр» – ОПП Стоматологія (221 «Стоматологія», термін навчання – 5 років), ОПП Медицина (222 «Медицина», термін навчання – 6 років);
- освітній ступінь «Бакалавр» – ОПП Парамедик (223 «Медсестринство» (223.02 Екстрена медицина), термін навчання – 3 роки).
Постійне розширення географії країн, звідки прибувають здобувачі задля отримання якісної медичної освіти, поглиблення партнерських відносини з багатьма країнами, зокрема з Індією і Марокко, та постійне збільшення кількості партнерів, з якими підписуються угоди про співпрацю, стало передумовою для того, що 01.11.2020р. факультет підготовки іноземних студентів було реорганізовано у міжнародний факультет (Наказ №505 від 23.10.2020р.).
Міжнародному факультету підпорядковано 12 кафедр університету і Навчально-науковий центр з підготовки іноземних громадян. Декан, його заступники, завідувачі підпорядкованих кафедр та представники здобувачів освіти факультету входять до складу вченої ради міжнародного факультету.
На факультеті створена і постійно модернізується належна матеріально-технічна база, яка в повній мірі забезпечує умови підготовки фахівців за ОПП «Медицина» та ОПП «Стоматологія». Розроблена і введена в дію система комп’ютерного навчання та контролю на основі базових комп’ютерних класів з можливістю вільного швидкісного доступу до мережі Internet. Застосовуються сучасні мультимедійні технології навчання, здатні максимально використовувати шляхи сприйняття інформації, наблизити умови, створені в лекційній аудиторії, до умов майбутньої повсякденної діяльності лікаря.
Клінічні кафедри, де проводиться підготовка іноземних громадян, розташовані в усіх обласних і міських лікувальних закладах м. Полтави, ліжковий фонд яких складає 6095 ліжок та близько 200 стоматологічних крісел, що дозволяють забезпечити практичну підготовку здобувачів на належному рівні. Клінічні кафедри і лікувальні бази обладнані сучасною діагностично-лікувальною апаратурою, що дає можливість на сучасному рівні здійснювати діагностику та лікування, використовуючи досягнення медичної науки.
Лекції і практичні заняття з іноземцями проводяться із використанням інтерактивних й мультимедійних програм, навчальних відеофільмів, наочних матеріалів та із залученням тематичних хворих. Застосування сучасних технологій навчання дозволяє максимально сприйняти інформацію, наблизити умови лекційної аудиторії до умов майбутньої практичної діяльності.
В організації навчально-методичної роботи значна роль належить бібліотеці, яка в повній мірі забезпечує здобувачів і науково-педагогічних працівників навчальною, довідковою та методичною літературою.
На допомогу студентам щороку видається понад 100 найменувань посібників, методичних рекомендацій, практикумів. Електронні підручники і посібники сприяють оптимізації організації навчального процесу, активізації навчання, розвитку навичок самостійної роботи, творчих здібностей здобувача освіти.
Важливу роль у адаптації іноземців відіграють створені земляцтва іноземних студентів, лідери яких тісно спілкуються з керівництвом університету та міжнародного факультету щодо вирішення проблем, які виникають у здобувачів освіти під час навчання і у побуті.
Більшість іноземців компактно проживають у дев’ятиповерхових гуртожитках, оснащених системою супутникового телебачення та швидкісною мережею “Internet”. До їхніх послуг – сучасна пральня, їдальня, буфети, бібліотека, тренажерна і спортивна зали.
Відвідуючи гуртожитки, співробітники деканату та викладачі-куратори використовують спеціальну систему малогрупових і багатогрупових розмов та бесід на побутову, етичну, релігійну, науково-популярну й суспільно-політичну тематику.
Іноземці залучаються до роботи у наукових гуртках, беруть активну участь у міжнародних наукових конференціях студентів й молодих вчених, міжнародних медичних конгресах як в Україні, так і за її межами, отримуючи дипломи з призовими місцями. Значна їх кількість кожного року проходить виробничу лікарську практику за кордоном, що дає змогу опановувати сучасні інноваційні технології.
Здобувачі освіти міжнародного факультету приймають активну участь в художній самодіяльності та спортивному житті університету, входячи до збірних команд з футболу, легкої атлетики, плавання, волейболу, пауерліфтингу, греко-римської боротьби, самбо, дзюдо, шахів.
Отримана якісна медична освіта дозволяє іноземним випускникам Полтавського державного медичного університету продовжувати навчання в університетах Європи та Північної Америки, що сприяє інтеграції України в міжнародний освітній простір.