Екскурсія до Музею-садиби Івана Петровича Котляревського / Guided Tour to the Museum-Estate of Ivan Kotliarevsky

27 жовтня 2023

«Де згода в сімействі, де мир і тишина, щасливі там люди, блаженна сторона.»  І.П.Котляревський

В межах історично-виховних заходів «Полтава – духовна столиця України» викладачка кафедри філософії та суспільних наук Вікторія Каюн організувала для здобувачів освіти групи № 4 спеціальності «Фізична терапія, ерготерапія», групи № 30 спеціальності «Педіатрія» та групи №8 спеціальності «Медицина» екскурсію до Музею-садиби Івана Петровича Котляревського.

Студенти поринули в епоху, де жив та творив Іван Котляревський, український письменник, військовий, класик нової української літератури, громадський діяч. Його драматичні твори «Наталка Полтавка», «Москаль-чарівник» та славетна поема «Енеїда» увійшли до національної спадщини України. У часи «національного відродження» ХІХ століття ім’я Котляревського для українських діячів значило дуже багато. Не даремно Тарас Шевченко писав про нього: «Будеш, батьку, панувати, Поки живуть люди, Поки сонце з неба сяє, Тебе не забудуть!

Guided Tour to the Museum-Estate of Ivan Kotliarevsky

"Where there is harmony in the family, where there is peace and tranquility, there dwell happy people, on the blessed side." - I.P. Kotliarevsky.

As part of the historical and educational events "Poltava - the spiritual capital of Ukraine," Victoriia Kaiun, a faculty member of the Department of Philosophy and Social Sciences, organized a tour to the Museum-Estate of Ivan Kotliarevsky for students of group No. 4 specializing in "Physical Therapy, Occupational Therapy," group No. 30 specializing in "Pediatrics," and group No. 8 specializing in "Medicine."

Students immersed themselves in the era where Ivan Kotliarevsky, a Ukrainian writer, military man, a classic of modern Ukrainian literature, and a public figure, lived and worked. His dramatic works such as "Natalka Poltavka," "Moskal-Charivnyk," and the renowned poem "Eneida" have become part of Ukraine's national heritage. During the "national revival" of the 19th century, Kotliarevsky's name meant a lot to Ukrainian activists. It's no coincidence that Taras Shevchenko wrote about him: "You will reign, father, as long as people live, as long as the sun shines from the sky, they will not forget you!"