Готуємось до Регіонального благодійного медико-патріотичного конкурсу професійної майстерності «Лікар – патріот, захисник України!»

09 жовтня 2023

Цей конкурс здійснює національний патріотичний внесок у розвиток духовності підростаючого покоління. Він буде організований з метою покращення засвоєння професійних навичок лікарями-інтернами, здобувачами вищої та передвищої освіти із тактичної медицини, дасть можливість засвідчити професіоналізм та командну роботу майбутніх медиків з надання невідкладної допомоги в умовах, максимально наближених до реальних та надання домедичної і медичної допомоги постраждалим і пораненим у бойових і небойових умовах.

У конкурсі пропонується взяти участь студентам та лікарям-інтернам, лікарям і викладачам Полтавського державниого медичного університету, Навчально-наукового медичного інституту ПДМУ, Навчально-наукового інституту післядипломної освіти та Фахового медико-фармацевтичного коледжу ПДМУ.

Конкурс стартує 19 жовтня 2023 року о 16 годині в аудиторії № 5 ЗВО ПДМУ. Долучайтесь!

Getting ready for the Regional Charitable Medical-Patriotic Competition of Professional Excellence "Physician – Patriot, Defender of Ukraine!"

This competition makes a national patriotic contribution to the development of spirituality among the younger generation. It will be organized with the aim of improving the acquisition of professional skills by medical interns, higher education students in tactical medicine, and will provide an opportunity to demonstrate the professionalism and teamwork of future physicians in providing emergency care in conditions as close to real as possible, as well as providing pre-medical and medical assistance to the injured and wounded in both combat and non-combat conditions.

The competition invites students and medical interns, physicians, and academic staff of Poltava State Medical University, Medical Education and Research Institute at PSMU, Academic and Research Institute of Postgraduate Education, and Professional College of Medicine and Pharmacy of PSMU to participate.

The competition starts on October 19, 2023, at 16:00 in lecture room № 5 of PSMU. Join us!