Майбутні фізичні терапевти та ерготерапевти здобувають практичні знання на клінічній базі ПДМУ

09 жовтня 2023

Ветеран війни Олександр Сиваш Із Гадяча із перших годин війни боронив Україну під Гадячем, проявив звитягу. Дістав важке поранення. За виявлену звитягу був нагороджений орденом. А сьогодні він вже проходить довготривалу реабілітацію після складних оперативних втручань. Майбутні фізичні терапевти та ерготерапевти з університету мали змогу здобувати освіту із залученням реального пацієнта на клінічній базі ПДМУ.

Future physical therapists and ergoherapists are gaining practical knowledge at the clinical base of PSMU

War veteran Oleksandr Syvash from the city of Hadiach defended Ukraine from the first hours of the war near Hadiach, showing great courage. He was severely injured. For his bravery, he was awarded the order. Currently, he is undergoing long-term rehabilitation after complex surgical interventions. Future physical therapists and occupational therapists from the university had the opportunity to study with the involvement of real patients at the clinical base of PSMU.