Науковці ПДМУ видали новий навчальний посібник / PSMU scholars published a new textbook

05 червня 2024

"Екстрена наркологічна допомога" -  під такою назвою новий навчальний посібник, результат плідної роботи колективу кафедри психіатрії, наркології та медичної психології, вийшов з друку.

Завідувач кафедри, професор Андрій Скрипніков та професорка Лариса Герасименко й доцент Павло Кидонь представили свою роботу, як сучасний посібник з наркологічної допомоги. У ньому  викладено основи невідкладної наркологічної допомоги з позиції сучасної світової практики, наведено рекомендації з проведення інтенсивної терапії згідно з доказовою медициною.

PSMU scholars published a new textbook

“Emergency assistance to drug and alcohol addicts” is the title of a new textbook, the result of the fruitful work of the staff of the Department of Psychiatry, Narcology and Medical Psychology.

The Head of the department, Professor Andrii Skrypnikov, and Professor Larysa Herasymenko and Professor Pavlo Kydon presented their work as an up-to-date manual on narcological tratment. It outlines the basics of emergency assistance to drug and alcohol addicts from the perspective of contemporary world practice, and provides recommendations for intensive care in accordance with evidence-based medicine.