Пишемо диктант разом! / Writing the Dictation Together!

25 жовтня 2024

27 жовтня – День української писемності та мови. Уже стало традицією українців у всьому світі до цієї дати писати Всеукраїнський радіодиктант національної єдності. Долучилися до цього врочистого дійства – щорічної загальнонаціональної флешмоб-акції єднання навколо рідної мови –  XXIV Радіодиктанту національної єдності-2024 й викладачі кафедри українознавства та гуманітарної підготовки ПДМУ разом зі здобувачами освіти. Радіодиктант національної єдності – це наймасштабніший українськомовний флешмоб.

Цього року авторкою радіодиктанту-2024 стала письменниця Оксана Забужко. Текст називався «Магія голосу», його прочитав письменник і військовослужбовець Павло Вишебаба. Цьогоріч диктант відбувся вже 25-й раз поспіль.

Навіть повітряна тривога в усій Україні через зліт ворожого МіГ-31К  не завадила написанню диктанту національної єдності. Здобувачі освіти  спустилися в укриття Полтавського державного медичного університету, де продовжили писати диктант.

Пліч-о-пліч під час написання диктанту сиділи й однаково переживали і студенти, і викладачі-лікарі, і ті, хто вже давно отримав диплом філолога. Але головною для всіх учасників була не лише перевірка своїх знань української мови, а єднання, бо мета цьогорічного радіодиктанту – об'єднати людей навколо України в усьому світі, а це в умовах сьогодення стало  найвирішальнішою ідеєю, головним чинником буття української нації.

Writing the Dictation Together!

October 27 marks the Day of Ukrainian Writing and Language. It has become a tradition for Ukrainians worldwide to commemorate this date by writing the All-Ukrainian National Unity Radio Dictation. This year, faculty members from the Department of Ukrainian Studies and Humanities at PSMU, along with students, joined the XXIV National Unity Radio Dictation - 2024, partaking in this annual national flash mob celebrating the unity around the native language. The National Unity Radio Dictation is the largest Ukrainian-language flash mob.

This year’s dictation text, titled “The Magic of Voice,” was written by author Oksana Zabuzhko and read by writer and serviceman Pavlo Vyshybaba. This was the 25th consecutive year of the dictation.

Even an air raid alert across Ukraine, triggered by the launch of an enemy MiG-31K, didn’t disrupt the writing. Students went to the shelter at Poltava State Medical University, where they continued with the dictation.

Side by side, students, teaching staff, and even experienced philologists sat, sharing the same sense of anticipation and dedication. For all participants, the primary goal was not merely a test of their Ukrainian language skills but a show of unity. This year’s dictation aims to unite people around Ukraine worldwide, an essential idea and a vital force in the existence of the Ukrainian nation in today’s context.