Пізнаємо наш рідний Край! / Discovering the native land!

03 жовтня 2023

Здобувачі груп 3н, 1н III курсу стоматологічного факультету разом з доцентом кафедри пропедевтики хірургічної стоматології Резвіною Катериною Юріївною відвідали музей Панаса Мирного. Літературно-меморіальний садиба-музей, класика української літератури Панаса Яковича Рудченка, більш відомого світові під своїм творчим псевдонімом Панас Мирний. Розташована на затишній околиці Полтави. За кількістю особистих, меморіальних речей господаря садиба-музей Панаса Мирного — найбагатший літературний музей України. Незважаючи на реалії сьогодення відвідувачі музею отримали неабияке емоціональне задоволення від цікавих біографічних фактів із життя нашого славетного земляка.

Discovering the native land!

The 3-year students of Groups 3n and 1n of the Faculty of Dentistry and Kateryna Yurievna Rezvina, Associate Professor of the Department of Propaedeutics of Oral Surgery visited the Panas Myrnyi Museum. It is the literary-memorial estate-museum of the classic of Ukrainian literature Panas Yakovych Rudchenko, better known to the world by his creative pseudonym Panas Myrnyi. It is located in the cozy outskirts of Poltava. The quantity of personal and memorial items makes the Panas Myrnyi estate-museum the richest literary museum in Ukraine.The museum visitors were impressed by the interesting biographical facts about famous life of our fellow countryman.