Презентація оновленого робочого зошита / Presentation of the Updated Workbook

23 січня 2024

Співробітники кафедри пропедевтики внутрішньої медицини презентували оновлений робочий зошит «Медичні маніпуляції у сестринській практиці терапевтичного профілю» для здобувачів вищої освіти другого (магістерського) рівня галузі знань 22 «Охорона здоров’я» зі спеціальності 222 «Медицина», 228 «Педіатрія».

Важливим завданням у підвищенні ефективності підготовки здобувачів освіти є створення належної навчально-методичної бази. Насиченість  навчальної програми та значний обсяг інформації, що пропонується студентам для опанування, обґрунтовує необхідність уніфікації навчального матеріалу. Освітня підготовка за робочим зошитом дозволить підвищити рівень засвоєння навчального матеріалу, сприятиме його більш ефективному запам’ятовуванню, досягненню вищих рівнів підготовки і мислення, поліпшить підготовку кваліфікованих конкурентоспроможних кадрів.

Presentation of the Updated Workbook

The faculty staff of the Department of Propaedeutics of Internal Medicine presented the revised workbook titled "Medical Manipulations in Nursing Therapeutic Practice" for students pursuing higher education at the second (Master's) level in the field of knowledge 22 "Health" with specializations in 222 "Medicine" and 228 "Pediatrics."

An important task in improving the efficiency of education is the creation of a proper educational and methodological resource materials. The richness of the curriculum and the significant amount of information offered to students for mastering justify the need for standardizing educational material. Education using the workbook will enhance the level of knowledge attainment, contribute to more effective memorization, achieve higher levels of preparation and thinking and improve the training of qualified and competitive professionals.