Славетні імена / Glorious Names

05 грудня 2023

На початку грудня українська громада відзначає ювілеї визначних письменників, поетів, борців за національне відродження – Олександра Олеся та Бориса Грінченка, які головним сенсом свого життя вбачали боротьбу за українську національну ідентичність.

4 грудня (за іншими джерелами 5 грудня) – 145 років від дня народження Олександра Олеся, а 9 грудня – 160 років від дня народження Бориса Грінченка. До цих славетних дат бібліотекою ПДМУ спільно з кафедрою українознавства та гуманітарної підготовки було організовано книжково-ілюстративну виставку «Славетні імена», під час презентації якої відбулася бесіда зі здобувачами освіти першого курсу стоматологічного факультету. Студенти зачитували віршові рядки, обмінювалися думками щодо героїчної і трагічної долі українського народу, говорили про відповідальність, патріотизм, свободу, демократію.

Книги, що представлені на виставці можна взяти на науковому абонементі університетської книгозбірні.

Glorious Names

At the beginning of December, the Ukrainian community celebrates the anniversaries of prominent writers, poets and advocates for national revival – Oleksandr Oles and Boris Hrinchenko, whose life's essence was dedicated to the struggle for Ukrainian national identity.

On December 4 (according to other sources, December 5), we mark 145 years since the birth of Oleksandr Oles, and on December 9, we celebrate the 160th anniversary of Boris Hrinchenko's birth. In honor of these famous dates, the PSMU library, in collaboration with the Department of Ukrainian Studies and Humanities, organized a book and illustrative exhibition titled "Glorious Names." During the presentation, a discussion took place with the first-year students of the Faculty of Dentistry. Students recited poems, exchanged thoughts on the heroic and tragic destiny of the Ukrainian people and discussed topics such as responsibility, patriotism, freedom and democracy.

The books featured in the exhibition can be borrowed from the university library.