Студент ПДМУ долучився до міжнародного проєкту / PSMU Student Joins International Project

31 жовтня 2023

В останні дні жовтня студент ПДМУ, керівник Відокремленого підрозділу в Полтавській області Всеукраїнської ГО «Українська асоціація студентів» Володимир Добровольський долучився до міжнародного проєкту «Діалог студентської єдності: Україна та Польща» (м. Київ) у межах проєктів Української асоціації студентів.

Також  здобувач освіти мав зустріч із головою Комітету Верховної Ради України з питань, освіти науки та інновацій Сергієм Бабаком, на якій обговорили актуальні та важливі питання.

PSMU Student Joins International Project

In the last days of October, Volodymyr Dobrovolskyi, the PSMU student, Head of the Poltava branch All-Ukrainian NGO “Ukrainian Student Association”, joined the international project “Dialogue of Student Unity: Ukraine and Poland” (Kyiv) as part of the projects of the Ukrainian Student Association.

The student also had a meeting with Serhii Babak, Head of the Committee of the Verkhovna Rada of Ukraine on Education, Science and Innovation, during which they discussed current and important issues.