Студенти та викладачі ПДМУ взяли участь у заході на честь Євгенія Браха та полеглих Захисників і Захисниць України: подробиці тут

10 жовтня 2024

9 жовтня 2024 року у Селещині Машівської територіальної громади здобувачі вищої освіти медичного факультету № 2 разом із заступником декана Валерієм Жамардієм та здобувачами освіти Фахового медико-фармацевтичного коледжу ЗВО ПДМУ взяли участь в обласному фізкультурно-оздоровчому заході, який ініціювали Управління молоді та спорту Полтавської ОВА, Машівська громада, фізкультурно-спортивне товариство "Динамо", Полтавська обласна організація "Спартак" та Полтавське обласне відділення Національного олімпійського комітету України. Захід присвячений пам’яті загиблого захисника Євгенія Браха з позивним «МАЛІ» і всіх загиблих на війні українських воїнів. Учасники виконали крос фіт - комплекс вправ: 300 метрів бігу, 25 відтискань, 50 присідань, потім знов 25 присідань і 300 метрів бігу. По завершенні усі спортсмени отримали грамоти та медалі.

Довідково, Євгеній Брах (позивний «Малі») — військовослужбовець ЗСУ та Французького легіону, став відомим завдяки відеоблогам. Народився на Полтавщині, с. Селещина. У 19 років залишив університет і приєднався до Французького іноземного легіону, де прослужив 5 років, беручи участь у місіях в Абу-Дабі, Малі та Французькій Гвіані. Після служби працював охоронцем у Франції. Після вторгнення рф повернувся до України, служив у добровольчому батальйоні, ССО та спецпідрозділі «Тимура». Посмертно нагороджений Орденом за мужність ІІІ ступеня та медаллю "Хрест свободи". У Полтаві на його честь перейменовано Сонячний парк.

Students and faculty staff of PSMU participated in an event honoring Yevhenii Brakh and the fallen Defenders of Ukraine: details below.

On October 9, 2024, in Seleschyna, Mashivka Territorial Community, medical students from Faculty No. 2, along with Deputy Dean Valerii Zhamardii and students from the Professional Medical and Pharmaceutical College at PSMU, took part in a regional physical fitness event. The event was initiated by the Poltava Region Military Administration Department of Youth and Sports, the Mashivka community, the Dynamo Physical Culture and Sports Society, the Poltava Regional Spartak Organization, and the Poltava Regional Branch of the National Olympic Committee of Ukraine. The event was dedicated to the memory of fallen defender Yevhenii Brakh, call sign "MALI," and all Ukrainian servicemen who have lost their lives in the war. Participants performed a CrossFit routine consisting of a 300-meter run, 25 push-ups, 50 squats, another 25 push-ups, and a final 300-meter run. At the end of the event, all athletes received certificates and medals.

Ad Notam: Yevhenii Brakh (call sign "Mali") was a serviceman of the Ukrainian Armed Forces and the French Foreign Legion, gaining recognition for his video blogs. Born in Seleschyna, Poltava region, he left university at the age of 19 and joined the French Foreign Legion, serving for five years and participating in missions in Abu Dhabi, Mali and French Guiana. After his service, he worked as a security guard in France. Following Russia’s invasion of Ukraine, he returned to serve in a volunteer battalion, the Special Operations Forces (SSO), and the "Tymur" special unit. Posthumously, he was awarded the Order for Courage III Class and the Freedom Cross Medal. In Poltava, Sunny Park has been renamed in his honor.