«UAS QA Pool»: стартувала триденна тренінгова програма із забезпечення якості вищої освіти від Української асоціації студентів

23 травня 2024

Вітальним словом розпочали подію ректор ПДМУ, професор Вячеслав Ждан, голова Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти Андрій Бутенко (в онлайн-режимі), керівник секретаріату НАЗЯВО Олександр Хименко, президентка Української асоціації студентів, експертка з акредитації освітніх програм НАЗЯВО Поліна Гомбалевська, керівник Відокремленого підрозділу УАС в Полтавській області Володимир Добровольський.

З 23 по 25 травня 50 учасників із різних регіонів України дізнаватимуться про різні стандарти, практики та процедури для їх забезпечення та механізми дій щодо залучення охочих до процесів по забезпеченню якості вищої освіти на національному рівні.

Мета заходу – залучити студентів, курсантів, аспірантів, асистентів-стажистів та інтернів до процесів забезпечення якості вищої освіти в Україні.

Організатори – національне обʼєднання студентів України Українська асоціація студентів, Національне агентство із забезпечення якості вищої освіти, ПДМУ.

"UAS QA Pool" at PSMU: a three-day training on quality assurance in higher education from the Ukrainian Students' Association has started

Professor Viacheslav Zhdan, Rector of PSMU; Andrii Butenko (online), Head of the National Agency for Higher Education Quality Assurance; Oleksandr Khymenko Head of the NAQA Secretariat; Polina Gombalevska, the President of the Ukrainian Association of Students, expert on accreditation of educational programs and Volodymyr Dobrovolskyi Head of the Ukrainian Association of Students in Poltava Region opened the event with welcoming speech.

From May 23 to 25, 50 participants from different regions of Ukraine will learn about various standards, practices and procedures for their implementation and mechanisms of action to engage stakeholders in the processes of ensuring the quality of higher education at the national level.

The purpose of the event is to involve students, trainees, postgraduates, assistants and interns in the processes of quality assurance of higher education in Ukraine.

Organizers are national union of students of Ukraine “Ukrainian Students' Association”, National Agency for Higher Education Quality Assurance, PSMU.