Важливість ментального здоров'я / The Importance of Mental Health

04 жовтня 2023

3 жовтня здобувачі вищої освіти 2-ого курсу стоматологічного факультету разом із викладачем відвідали Навчально-науковий центр ментального здоров'я. Захід було приурочено до Всесвітнього дня психічного здоров'я, який відзначають 10 жовтня.
Практичний психолог Тетяна Климач зустріла відвідувачів та підготувала кілька вправ. Для студентів бесіда була цікавою і пізнавальною, оскільки підготовлена інформація була важливою, як для майбутніх лікарів, так і для членів суспільства, яке проживає у час війни.

The Importance of Mental Health

On October 3, second-year higher education students from the Faculty of Dentistry, together with their lecturer, visited the Mental Health Educational and Research Center. The event was dedicated to the World Mental Health Day, marked on October 10.

Practical psychologist Tetiana Klymach welcomed the visitors and prepared several exercises. The discussion was engaging and informative for the students, as the provided information was crucial for both future healthcare professionals and members of a society living in times of war.