Волонтерський загін «Єдність» ПДМУ допоміг у проведенні фестивалю / PSMU Volunteer Unit "Yednist (Unity)" Assisted in Organizing a Festival

18 жовтня 2023

13 жовтня представники волонтерського загону «Єдність» долучилися до проведення фестивалю для літніх людей ВПО «Золоті руки». Фестиваль відбувся в Міському будинку культури та проводився ГО «Крим SOS» спільно з БО «Полтавський єврейський фонд Хесед Нефеш».

Волонтери Полтавського державного медичного університету були запрошені допомагати літнім людям ВПО орієнтуватися в локаціях, переміщатися між майстер-класами та іншими видами активностей.

У програмі заходу були організовані тематичні майстер-класи, зустрічі з юристами та психологами, а також відбувся концерт, на якому виступали люди «золотого» віку з бальними танцями, народними піснями та авторськими віршами.

Представники волонтерського загону «Єдність» продемонстрували свої найліпші якості, допомогли в координації заходу й вкотре довели, що «Єдність» – це найкраще об’єднання волонтерів міста Полтави.

PSMU Volunteer Unit "Yednist (Unity)" Assisted in Organizing a Festival

On October 13th, representatives of the volunteer unit "Yednist (Unity)" joined in organizing a festival for elderly people at the NGO "Golden Hands". The festival took place at the City House of Culture and was organized by the NGO "Crimea SOS" in collaboration with the NGO "Poltava Jewish Fund Hesed Nefesh".

Volunteers from Poltava State Medical University were invited to assist the elderly attendees in navigating the locations, moving between workshops, and participating in various activities.

The event program included thematic workshops, meetings with lawyers and psychologists, as well as a concert featuring seniors performing ballroom dances, folk songs and original poems.

Representatives of the volunteer unit "Yednist (Unity)" showcased their best qualities, aided in coordinating the event, and once again proved that "Unity" is the finest alliance of volunteers in the city of Poltava.