26 жовтня 2023

26-27 жовтня 2023 року на базі Полтавського державного медичного університету триває Всеукраїнська науково-практична конференція з міжнародною участю "Цифрові методи діагностики і лікування в стоматології".

Учасниками конференції є вітчизняні та зарубіжні фахівці зі стоматології.

Конференція присвячена наступним питанням: цифровізація у відновлювальній стоматології; цифрове моделювання у відновлювальній стоматології; цифрові технології/методики в ендодонтії; виготовлення стоматологічних конструкцій із використанням цифрових технологій: техніки та матеріали; незнімні та знімні стоматологічні конструкції; цифрові методики в імплантології – хірургічні та ортопедичні аспекти.

All-Ukrainian Scientific and Practical Conference with International Participation "Digital Methods of Diagnosis and Treatment in Dentistry"

On October 26-27, 2023, the Poltava State Medical University is hosting the All-Ukrainian Scientific and Practical Conference with International Participation "Digital Methods of Diagnosis and Treatment in Dentistry." The conference brings together experts in dentistry from Ukraine and abroad.

The conference is dedicated to the following topics: digitalization in restorative dentistry; digital modeling in restorative dentistry; digital technologies/methods in endodontics; manufacturing of dentures using digital technologies: techniques and materials; non-removable and removable dentures; digital techniques in implantology – surgical and prosthetic aspects.