"Вступна кампанія - 2024": актуально! / Admissions Campaign - 2024: up-to-date information!

12 липня 2024

Упродовж останніх років при ПДМУ успішно функціонують освітні центри «Донбас-Україна», «Крим-Україна», основною метою яких є забезпечення доступу до високоякісної медичної освіти осіб, які проживають на тимчасово окупованих територіях.

На сайті університету в розділі «Приймальна комісія» розміщені Положення щодо порядку роботи освітніх центрів «Крим-Україна», «Донбас-Україна» Полтавського державного медичного університету, покрокова інструкція для вступників з тимчасово окупованих територій, інформація про можливі маршрути та контакти освітніх центрів.

Запрошуємо вступників вищевказаної категорії скористатися послугами, які надає наш освітній заклад.

З іншою актуальною інформацією можна ознайомитися на офіційному сайті університету www.pdmu.edu.ua або звернутися за адресою:

м. Полтава, вул. Шевченка 23,

тел. (0532) 60-80-75, 50-25-66, 56-20-92

Admissions Campaign - 2024: up-to-date information!

In recent years, the educational centers "Donbas-Ukraine" and "Crimea-Ukraine" have been successfully operating at PSMU, with the primary goal of providing access to high-quality medical education for individuals residing in temporarily occupied territories.

On the university website, in the "Admissions Board" section, you can find the Regulations on the operation of the "Crimea-Ukraine" and "Donbas-Ukraine" educational centers of Poltava State Medical University, a step-by-step guide for entrants from temporarily occupied territories, information on possible routes, and contacts for the educational centers.

We invite entrants from the aforementioned category to take advantage of the services provided by our educational institution.

For more up-to-date information, please visit the official university website at www.pdmu.edu.ua  or contact us at:

23Shevchenka St., Poltava

Tel. (0532) 60-80-75, 50-25-66, 56-20-92