«Як Слово моє відізветься»

У рубриці – продовження теми про значення Університетської освіти і престиж Диплому випускника, зокрема, Полтавського державного медичного університету, як члена Великої Хартії університетів

Доктор медичних наук, професор, заслужений діяч науки і техніки України, проректор з наукової роботи ЗВО ПДМУ Ігор Кайдашев:

«Запитуєте, що таке Велика Хартія університетів, серед членів якої тепер Полтавський державний медичний університет? Так, цим ми по праву пишаємося сьогодні.

А основні принципи Великої Хартії університетів викладені більш, ніж на 40 мовах світу. Будучи підписантом, кожен Університет тим засвідчує, що він їх повністю поділяє. Перш за все зазначається, що кожен університет і кожен науковець має свободу вибору напрямку дослідження, а університет – автономність. Керівні органи й університети, кожний у межах своєї компетенції, повинні гарантувати дотримання цієї фундаментальної вимоги. А для задоволення потреб навколишнього світу його дослідницька та викладацька діяльність має бути морально й інтелектуально незалежною від будь-якої політичної й економічної влади.

Відкидаючи нетерпимість і будучи завжди відкритим для діалогу, університет є

ідеальним місцем зустрічі викладачів, які здатні передавати свої знання і володіють

необхідними засобами для їхнього удосконалення за допомогою досліджень й

інновацій, та студентів, які мають право, здатність і бажання збагатити свій розум

цими знаннями. Університет є хранителем традицій європейського гуманізму. При цьому розвиваючись, він повинен зберігати національні традиції освітньої галузі. А це якраз той фактор, що у нас часто, на жаль, нівелюється! Ми хочемо уніфікуватися, зокрема, з європейським освітнім та американським простором, але забуваємо, що ми дещо інші і маємо певну самобутність, власну яскраву національну колоритність і свої, притаманні тільки нашому народу, духовні цінності! Так от: Велика Хартія університетів закликає їх зберігати!

Ще одним цікавим постулатом є такий: треба переконливо доносити до органів місцевої влади непересічне значення університетів, які знаходяться на її території. Адже переваг багато: Університети сприяють як міжнародному авторитету регіону, оскільки в них навчаються й іноземні студенти, так і потужному економічному розвитку: як суттєві платники податків, як ініціатори провадження результатів наукових досліджень у різні сфери народного господарства, та інш .Але процес повинен бути взаємним. Органи місцевої влади  уважно ставляться до діяльності університетів, знають їх потреби і сприяють вирішенню проблем. За таких умов можливий потужний науковий розвиток регіону, зможуть відкриватися нові факультети, провадитися на більш масштабному рівні наукові дослідження з метою провадження результатів у народне господарство. Отоді можливе справжнє урочисте торжество Науки, як це відбувалося зокрема, яскраво в Іспанії, на якому я мав честь представляти Полтавський державний медичний університет і у зв`язку з цим бути учасником і свідком Церемонії. Тоді жителі м. Саламанки там разом відзначали 800-річчя найстарішого свого університету. Участь у процесії брав і король…

А це гарна ідея, правда ж? Ми вже працюємо над нею. Щоб настав такий день і у Полтаві, коли урочиста процесія університетської спільноти всіх вищих навчальних закладів міста разом з очільниками регіону і представниками всіх верств населення урочисто попрямувала вулицями квітучого, мирного на той благословенний час нашого міста, вшановуючи старійшину – Його Величність Університет!

   Звідти, з Іспанії, я привіз тоді відео, як все там відбувалося…Воно зараз до вашої уваги !»